Loading...
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
Pěkný výlet si udělají všichni kteří se toulají okolo příhraničního severského města Varnsforf(slang.Vanďák).Kromně pěkných rozhleden a technických pozoruhodnosti,leží také 3km severně od města výrazný vrchol Špičák.Tvoří ji znělcový kužel, který pronikl k povrchu přes zbytek staršího čedičového příkrovu. Na jižním a západním úpatí se nachází vrstva třetihorních usazenin s drobnými polohami hnědého uhlí, které zde bylo v polovině 19. století nepříliš úspěšně dobýváno. Uhlí se tu hledalo od roku 1836. Ve Varnsdorfu a Seifhennersdorfu tehdy vzniklo několik těžebních společností, ale nalezené uhelné sloje měly jen malou mocnost a jejich dobývání nebylo výnosné. Dnes tyto pokusy připomínají už jen zarostlé haldy, v nichž se dají občas najít fosilní zbytky rostlin, zejména listy stromů.Vytváří se zde místy jezírka(při tur.cestě na vrchol).Pěkné výhledy jsou na protější rozhlednu Hrádek.
Na vrcholu kopce bývala již před koncem 19. století dřevěná vyhlídková plošina, zřízená Horským spolkem. Později výletní restauracië s velkou letní verandou a 14 m vysokou vyhlídkovou věží. Návštěvníky sem lákal především krásný výhled do širokého okolí, ale Restaurace byla v provozu i v zimě, kdy se na svahy Špičáku vydávali první lyžaři. Vydržela jen do r. 1905, kdy spolu s přilehlou rozhlednou úplně vyhořela. Franz Kühnel hned na jaře následujícího roku otevřel na vrcholu novou hospodu, která byla sice bez věže, ale umožňovala pěkné výhledy do okolí z oken ve druhém patře. Ani této stavbě však osud nepřál a r.1915 shořela také. Vrchol Špičáku potom zůstal dlouhou dobu prázdný.
Teprve v roce 1930 byla na kopci opět zřízena malá chata s letním výčepem, která byla postupně rozšiřována novým majitelem Josefem Grünwaldem . Restaurace na Špičáku přečkala druhou světovou válku a sloužila až do začátku 50. let, kdy bylo podél státní hranice zřízeno nepřístupné hraniční pásmo. Tehdy byl hostinec uzavřen a ubytovali se v něm příslušníci pohraniční stráže.Později uplně spustnul a zůstaly jen zříceniny.
Na vrchol dneska vede žlutě značená tur.trasa.Je zde několik menších skalních útvarů.Východnímu menšímu vrcholu,jenž je součástí celého kopce(pěšina z tur.trasy) se říká Malý Špičák.