Loading...
Stavení této vesnice se rozkládají ve svahu Kelčské pahorkatiny pod Holým kopcem, jehož vrcholu dominuje zdaleka viditelná věž bývalého TV vysílače. V obci, která leží mezi Přestavlky a Kostelcem u Holešova, dnes žije asi 630 obyvatel a dle análů byla založena už roku 1261.
Do seznamu památkových vesnických zón její historické jádro (ve skutečnosti ale skoro celá ves) přibylo roku 1995.
Tvoří ji osídlení tzv.návesního typu, kdy obytná stavení vystupují do veřejného prostoru svou podélnou stranou, jsou nalepena těsně na sebe a vytvářejí tak souvislou frontu. V obci zůstala zachována původní náves i okolní obytná zástavba. Nepřehlédnutelnými objektem je ve Staré Vsi neogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož vysoká věž je jakýmsi poznávacím znamením obce.
Stará historická zástavba je tvořena hanáckými lidovými domy. V 19.století se začaly stavět usedlosti s trobokým či dvojbokým dvorem. Skládaly se z obytného stavení, na nějž kolmo navazovaly chlévy a na opačné straně dvora stála komora anebo kůlna. Stodoly byly většinou budovány až v zahradě. Stavělo se z nepálené hlíny (kotovice) a teprve ke konci století se ke slovu dostala pálená cihla, která mnohde tvořila režné fasády. Omítka byla vápencová anebo vápencovocementová a jen ti nejbohatší si mohli na svých staveních dovolit zdobnou štukovou omítku.
Z památek se krom unikátního kostela může obec pochlubit také zachovalým areálem fary na vyvýšenině poblíž chrámu. Skládá se z vlastního správního a obytného stavení a farní zahrady, v jejíž zadní části je stodola. Fara byla vystavěna v historizujícím slohu se secesními prvky v roce 1900. Hlavní stavení má valbovou střechu a průčelí doplňují dva symetrické sedlové štíty.
V zahrádce pod školou stojí Pomník padlým I.světové války. Obec přišel na deset tisíc korun a byl slavnostně odhalen v červnu 1925. Hlavním prvkem pomníku je skulptura klečícího hanáckého děvčete, vzpomínajícího na své blízké padlé. Těch bylo v této obci 17 a nezvěstných 8. Po roce 1945 přibyla na pomník nádstavba odkazující na uctění padlých i v té druhé světové válce.
Před kostelem stojí kříž z bílého mramoru z roku 1882, jehož donátory se stali manželé Bartíkovi. Kamenný kříž na hřbitově v roce 1889 nechal na své náklady zbudovat místní porodní babička Rosálie Macháčková.
Před bývalým panským dvorem stojí socha Panny Marie Svatohostýnské. Tuto zakázku si u kroměřížského kamenického sochařského mistra Sommera roku 1894 objednali manželé Kraťochovi.
Kříž u lesa Dubiny pochází z roku 1936. Je železný s pozlaceným tělem ukřižovaného Krista a stojí na mramorovém podstavci.
U silnice do Přestavlk se vypíná socha sv.Jana Nepomuckého. Původní socha vystavěná z nekvalitního materiálu zde stála již roku 1826, ale pak se rozpadla. Novou pískovcovou skulpturu vysochal Jiří Andík z Uherského Hradiště.
U hřbitova návštěvníky zaujme také velmi zajímavý objekt hasičské zbrojnice, který byl celý vystavěn z režného zdiva.