Staré Město (p.Sn.) – Sloup Nejsvětější Trojice
Staré Město (podle nádraží pod Sněžníkem) bývalo vždy významným centrem oblasti v podhůří Králického Sněžníku a Rychlebských hor. Sice po roce 1945 jeho počet obyvatel víceméně klesá, stále si svůj význam jako určitého centra uchovává.
O významu města svědčí i několik výstavných památek v čele se honosným kostele sv. Anny, ale i náměstím s půvabnou radnicí. Jako v každém správném městě, i zde se život a dění soustředil na centrálním náměstí. I díky tomu je náměstí ozdobeno i několika uměleckými díly. Jením z nich je i sloup zasvěcený Nejsvětější Trojici.
Původně se sice dílo připisovalo neznámému tvůrci, po opravách se zřejmě odhalil autor, sochař Pirx z Grulichu, tedy česky z Králík. Stylově se řadí do období klasicismu s určitými dozvuky baroka, vznik díla je dáno letopočtem 1829.
Dílo tvoří podstavec obdélníkového základu 120x90 cm. Na něj navazuje profilovaný sokl s ustupujícími rohy a bočními volutovými náběhy. Čelní strana nese reliéf s postavou sv. Františka. Následuje výrazná římsa s průčelním obloukem. Po bocích je dvojice andělů v adoračním postoji.
Horní část tvoří zužující se dřík v dolní části s dvojicí volutových ozdob. Na sloupu je vyrytá světec v oblacích, nejspíš sv. Jan Nepomucký.
Vrchol sloupu tvoří seskupení holubice Nad ní je koule -Země. Po stranách sedí Bůh Otec a Syn Ježíš, společně podpírají kříž mezi nimi. Materiálem je pískovec, který pochází z Maletína (u Mohelnice).