Loading...

Starochlumecký (Chlumecký) rybník

Turistické cíle Rybník

Není nikoho, kdo jel vlakem přes Chlumec nad Cidlinou, aby neviděl poblíž tamního nádraží velkou vodní plochu, jíž se říká všelijak - od Starochlumeckého až po Chlumecký rybník (první pojmenování bývalo využíváno kvůli tomu, aby nedošlo k záměně s dnes již vysušeným Velkoclumeckým rybníkem, užíván i německý název Alt Chlumetzer Teich) a je napájena Lužeckým potokem, přičemž historicky náleží k těm prvním, jež vznikly v rámci Chlumecké rybniční soustavy v 80.-90. letech 15. století, a to nejspíše za Viléma Zuba z Landštejna a Jana z Landštejna. Je klidně možné, že vznikl před rokem 1492 jako Velkochlumecký rybník (zvaný tehdy jako Nový rybník). Jeho úpravu pak provedl Vojtěch z Pernštejna, který získal chlumecké panství roku 1521. Když bylo v roce 1534 Janem z Pernštejna spojeno hradišťské panství s chlumeckým do jednoho celku., tak onen rybník prokazatelně existoval a Pernštejnové nad ním později vybudovali na řece Bystřici dvojici velkých rybníků - Písecký a Velký Kosický, přičemž celá trojice měla být od sebe oddělena pouze hrázemi, což de facto vydrželo až do přelomu 18. a 19. století a tento stav nám ukazuje mapa I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780- 1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c111). Další zmínku o rybníku nalezneme v deskovém zápise o směně statků mezi královskou komorou a Janem z Pernštejna z roku 1547, kde je nazýván jako Chlumecký starý. Zde uvedené chlumecké a novobydžovské rybníky tvoří de facto první soupis tamních vodních ploch (tehdy bylo na Chlumecku 23 násadních, 35 výtažních a 17 třecích rybníků). V 18. století náležel tento rybník mezi vrchnostenské kaprové vodní plochy 1. skupiny, v nichž přezimovaly ryby. Zprávy o tom máme např. z let 1759/1760.

Na rozdíl od jiných vodních ploch nedošlo k jeho trvalému vysušení a z map inspirovaných Müllerem z konce 18. století (viz https://chartae-antiquae.cz/cs/maps/30958) či z indikační skici stabilního katastru a z jeho reambulace vidíme, že do dnešní doby zůstal prakticky nezměněn (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=BYD064018410), stejně tak z mapy II. vojenského mapování z roku 1853 (viz https://chartae-antiquae.cz/cs/maps/13203). Další podrobnosti lze zjistit z josefinského a tereziánského katastru. Jeho existenci neohrozila ani železniční trať, jež do dnešní doby vede po jeho bývalé hrázi. V průběhu času tak docházelo jen k jeho letnění, jež bylo rozvrženo s ostatními vodními plochami do šestiletého období, kdy v prvním roce došel na řadu Velkochlumecký rybník; druhého léta Dlouhopolský, Proudnice a trojice rybníků na jedno teplo; v třetím roce Kosický a Písecký rybník; čtvrtého léta Žehuňský rybník, pátého roku Třesický, Starochlumecký a trojice rybníků na jedno teplo a v posledním roce byl vyvážen a oset Milošovec, Nový rybník a Říha.

Starochlumecký rybník, jenž náležel již od přelomu 19. a 20. století k největším na Chlumecku (spolu se Žehuňským), byl vypuštěn velkostatkem např. roku 1902, a to spolu s rybníky v Nepolisech a v Lužci. Tento nedostatek vody pak způsobil hromadnou otravu ryb ve Vítkovském rybníku, i když původně byla za pachatele označována novobydžovská koželužna. Věci se však měly tak, že v oné vodní ploše bylo umístěno velké množství ryb a v témže roce řádila velká sucha, která jeho plochu zredukovala a po příchodu velkých mrazů rybník zamrzl a tamní kapři se udusili, takže z něj bylo nakonec vytaženo na 900 kg leklých ryb. Problémy s nedostatkem vody nevyřešilo ani to, že sem byly svedeny meliorační odpady. Roku 1906 byl vydán zemský zákon, podle kterého vzniklo Vodní družstvo pro Lužec a Nepolisy a přebytečná voda z tamních polností byla drenážemi svedena právě sem. Že se tato situace opakovala i v následujících letech, tak to můžeme vyčíst ze slov článku, jenž vyšel ve "Venkově" 14. února 1934:

"Nebezpečný nedostatek vody na Chlumecku.

Rybniční hospodářství od loňského roku má velké potíže s nedostatkem vody. Všecky rybníky na Chlumecku tvoří spojité nádoby a nepodařilo se je ani na podzim po výlovu naplniti vodou jako jiná léta. Nízký stav vody zavinil také promrznutí rybníků až ke dnu a hrozil uškoditi také sádkám, jež jsou na přítoku vody závislá na starochlumeckém rybníku. Protože v nich je velká část ryb z podzimních výlovů, byla nucena správa sádek přiváděti kyslík přezimujícím rybám umělým způsobem z kyslíkových bomb. V minulých dnech se k této starosti přidružila druhá, t. j. zabezpečiti rybám dostatečné množství vody. Protože rybník ji poskytnouti nemůže, čerpá se voda motorickým pohonem z Cidliny. Jak jsme již dříve oznámili, trpí trvalým nedostatkem vody všecky studně na okrese a mnohde se musí užitková voda zdaleka přivážeti."

Od konce 19. století začaly v jeho blízkosti vznikat různé průmyslové závody, jež využívaly také jeho vod (slévárna a strojírna firmy Macháček). Děti sem chodily plavat (prof. Antonín Martínek, vzdělavatel sokolské župy Čížkovy na to roku 1928 vzpomněl takto: "Takovýto splav měli jsme v mém rodišti v Chlumci n. Cidl. u starochlumeckého rybníka. Tam bylo naše koupaliště, kde jsme se jako děti váleli po škole celé odpoledne.") i bruslit (12. prosince 1924 se zde na slabém ledě probořili žáci 3. třídy místní obecné školy Špičák a Švec a utonuli, ale těchto případů se stalo za dobu existence rybníka několik desítek, alespoň těch zaznamenaných v kronikách či dobovém tisku), přírodovědce přitahovala zdejší fauna i flóra. Zdejší lidé se zejména kochali bohatstvím leknínů, jichž bylo nejvíce zejména ve 30. letech 20. století. Panským vlastnictvím zůstal rybník až do německé okupace, kdy byl s ostatním majetkem chlumeckého panství zabaven Zdenko Radslavu Kinskému. Po skončení 2. světové války ho získal sice zpět, ale v roce 1948 mu byl opět zabaven a stal se majetkem státu. Následně se staralo o rybník Státní rybářství, jež ho využívalo jako chovný s kaprokachním hospodářstvím. Roku 1966 činila maximální hloubka rybníka 3 m, což bylo důkazem předešlého a jinak dobrého hospodaření s ním. Důkaz nám přináší vojenská topografická mapa v měřítku 1 : 10 000 od poručíka O. Kostky z roku 1969 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=topo1952&idrastru=D7_2__M-33-67-B-d-4). Řadu let však mělo státní rybářství velké problémy s čistotou vod, ať již z cukrovarů, nebo jiných průmyslových závodů. Mnohé starosti přinášely rovněž unikající silážní vody. Z tohoto důvodu byly odtud loveny K-2, kapři 2. třídy, tj. do hmotnosti 1 kg. Mnohokrát nedošlo ani k jeho slovení, např. v roce 1983, kdy se nedostávalo vody kvůli suchu, a tak byl využíván jako zdroj vody pro zásobování sádek. Roku 1993 byl zase vyloven až po šestiletém období, kdy se upravoval horní rybník Říha. Následně byl rybník restituován Václavem Norbertem Oktaviánem Kinským.

Tento rybník je rovněž jmenován v řadě literárních děl, např. v knize "Usměvaví rebelanti" od Miroslava Slacha, ale zde došlo k záměně s Velkochlumeckým rybníkem. Jinou zmínku o Starochlumeckém rybníku nalezneme v románu "Pantáta Bezoušek" od K. V. Raise. Není se co divit, neboť i velký dramatik Václav Kliment Klicpera u něj strávil řadu chvil, a to nejen ve svém dětství a mládí, ale našel si na tuto končinu čas i při pozdějších návštěvách svého rodiště. Dnes je pozemkově rozdělen na 2 části, jedna má plochu 39,4853 ha a druhá 3,2308 ha, přičemž první díl náleží firmě Kinský dal Borgo, a. s. a severně položený druhý Rybářství Chlumec nad Cidlinou, a. s. Způsobeno je to tím, že ona vrchní část původně rybníkem nebyla a do tohoto stavu byla uvedena koncem 50. let 20. století. Stejně tak patřila již někomu jinému a ne rodu Kinských. Škoda jen, že všeobecně není mnoho podrobnějších zmínek o tomto rybníku nikde uvedeno, vždyť i v RNDr. Vladimírem Vlčkem editované knize "Vodní toky a nádrže. Zeměpisný lexikon ČSR" nalezneme pouze toto: "Chlumecký rybník v okr. Hradec Králové na s. okraji Chlumce nad Cidlinou, 25 ha, průtočný na Lužecké svodnici, rybochovný, koupání." Uznejte, že je to velmi málo!
Poslední aktualizace: 6.1.2024
Starochlumecký (Chlumecký) rybník na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Starochlumecký (Chlumecký) rybník

FAJNPARK - DINOPRALES
FAJNPARK - DINOPRALES
Tipy na výlet
Chlumec nad Cidlinou, za městem směr na Nový Bydžov. Doprava autem nabo…
0.2km
více »
Železniční stanice v Chlumci nad Cidlinou
Železniční stanice v Chlumci nad Cidlinou
Žel. stanice
Chlumec nad Cidlinou se dostal k železničnímu spojení díky tomu, že právě…
0.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Městečko
Chlumec nad Cidlinou leží ve Východních Čechách, západním směrem od Hradce…
1.1km
více »
Chlumec nad Cidlinou - Loreta, městské muzeum
Chlumec nad Cidlinou - Loreta, městské muzeum
Muzeum
Budovu městského muzea - Lorety v Chlumci nad Cidlinou najdeme při pravé…
1.2km
více »
Karlova Koruna
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Karlova Koruna
Zámek
Barokní Zámek Karlova Koruna se nachází v Chlumci nad Cidlinou v…
1.3km
více »
Chlumec nad Cidlinou – historie města, zámek a pivovar u Vacků
Chlumec nad Cidlinou – historie města, zámek a pivovar u Vacků
Tipy na výlet
Kromě památek a rozhleden, také rádi ochutnáváme pivo z minipivovarů.…
1.3km
více »
Zámecký park Karlova Koruna
Zámecký park Karlova Koruna
Park
Zámek ve Chlumci nad Cidlinou včetně okolního parku byl vystavěn v letech…
1.3km
více »
Zámecké Hodování 2019 v areálu zámku Karlova Koruna
Zámecké Hodování 2019 v areálu zámku Karlova Koruna
Tipy a novinky
V areálu zámku Karlova Koruna se v sobota 10. srpna uskuteční ZÁMECKÉ HODOVÁNÍ, které nabídne bohatou přehlídku dobrého jídla, doplněnou o d…
1.4km
více »
Mezi pávy na zámku Karlova Koruna
Mezi pávy na zámku Karlova Koruna
Tipy na výlet
Romantické místo uprostřed Polabí ! Zámek je umístěn na kopci uprostřed…
1.4km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Zámek
Zámek (Karlova Koruna) vznikl jako reprezentační venkovská…
1.4km
více »
Zámek Karlova Koruna
Zámek Karlova Koruna
Tipy na výlet
Slunečné Jarní ráno přímo láká k výletu, proto se narychlo rozhodujeme pro…
1.4km
více »
Chlumec nad Cidlinou – zámek Karlova Koruna a zajímavý park
Chlumec nad Cidlinou – zámek Karlova Koruna a zajímavý park
Zámek
Chlumecký zámek byl zbudován v letech 1721 – 1723 a nahradil starý hrad…
1.4km
více »
Pomník T. G. Masaryka v Chlumci nad Cidlinou
Pomník T. G. Masaryka v Chlumci nad Cidlinou
Pomník
Po vzniku ČSR se stalo přímo tradicí odhalovat pomníky Prezidentu Osvoboditeli, a to i v těch obcích, kde se nedal najít žádný vztah…
1.4km
více »
Adventní víkendy na zámku Karlova Koruna
Adventní víkendy na zámku Karlova Koruna
Tipy na výlet
                        Adventní víkendy na zámku Karlova KorunaP…
1.4km
více »
Chlumec nad Cidlinou - informační centrum
Chlumec nad Cidlinou - informační centrum
Infocentrum
Chlumecká informační centra, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází na dvou adresách: - v budově sokolovny a knihovny…
1.4km
více »
Četnická stanice Chlumec nad Cidlinou
Četnická stanice Chlumec nad Cidlinou
Muzeum
Od června 2018 je v Chlumci nad Cidlinou otevřené nové museum - č…
1.4km
více »
Chlumec nad Cidlinou-kaple Zvěstování P. Marie
Chlumec nad Cidlinou-kaple Zvěstování P. Marie
Kostel
V zámeckém parku zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou byla…
1.4km
více »
Chlumec nad Cidlinou - Zubatovská kaple
Chlumec nad Cidlinou - Zubatovská kaple
Kaple
Zubatovská Kaple se nachází v malám parčíku nedaleko kostela Nejsvětější…
1.5km
více »
Okresní či Záloženský dům v Chlumci nad Cidlinou
Okresní či Záloženský dům v Chlumci nad Cidlinou
Dům, budova
Kdo dnes navštíví Chlumec nad Cidlinou, tak by sotva řekl, že v minulosti…
1.6km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice je nejstarší dochovanou památkou ve městě. Doložen je sice "až" v roce 1358, ale dle nápisového kamene,…
1.6km
více »
Zámek Karlova Koruna
Zámek Karlova Koruna
Tipy na výlet
Každý kdo přijíždí do Chlumce nad Cidlinou přivítá silueta zámku Karlova…
1.7km
více »
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Socha
Chlumecký mariánský sloup se nachází na východní straně dnešního Klicperova náměstí. Postavit ho dal Václav Norbert Oktavián hrabě…
1.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - pomník Václava Klimenta Klicpery
Chlumec nad Cidlinou - pomník Václava Klimenta Klicpery
Pomník
Pomník Václava Klimenta Klicpery, který se ve městě dne 23.11.1792 narodil, se nachází v centru Klicperova náměstí, kterému s…
1.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Kostel
Kostel sv. Voršily - dominanta Klicperova náměstí byl postaven za vlády Pernštejnů ve slohu pozdní gotiky a nastupující renesance v…
1.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - pomník se sochou sv. Václava
Chlumec nad Cidlinou - pomník se sochou sv. Václava
Socha
Pomník se sochou, patrona českého, sv. Václava zdobí prostor u mostu na…
1.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého
Chlumec nad Cidlinou - pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého
Pomník
Pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého je umístěn před budovou bývalého chlumeckého Majorátu, kterému je věnován samostatný příspěvek…
1.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - Hradec Králové - Stříbrný rybník
Chlumec nad Cidlinou - Hradec Králové - Stříbrný rybník
Trasa
Trasa je šestou a závěrečnou částí druhého dne našeho cyklovýletu po…
1.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - bývalý Majorát
Chlumec nad Cidlinou - bývalý Majorát
Dům, budova
Zajímavou budovou, která uzavírá východní část chlumeckého náměstí je…
1.8km
více »
Nepolisy - kostel sv. Máří Magdalény
Nepolisy - kostel sv. Máří Magdalény
Kostel
Nepolisy - první písemná zpráva o obci pochází z roku 1299. Roku 1391 se připomíná dřevěný kostel sv. Máří Magdalény, který roku…
2.6km
více »
zavřít reklamu