Trhové Sviny – poutní areál Svatá Trojice
Turistické cíle • Poutní místo
Pozoruhodný barokní poutní areál Svatá Trojice se rozkládá asi 1,5 km jižně od pětitisícového jihočeského městečka Trhové Sviny. Svatá Trojice patří k nejzajímavějším zastavením NS Trhovosvinensko a jejím středobodem je kostel Nejsvětější Trojice pocházející z počátku 18. století. Autora podoby tohoto kostela neznáme, ale např. jeho fresková výzdoba bývá připisována českobudějovickému malíři Bonanellovi. Ten také v roce 1709 vytvořil stropní Nejsvětější Trojici.
Kromě kostela obklopeného ambity je součástí svatotrojičního areálu také nedaleká kaple s pramenem zázračné vody, památkově chráněný modřín, kamenný kříž a zděná boží muka. Půdorys kostela má tvar šesticípé hvězdy (i když základem je kruh), trojici oltářů, štítů i věžiček a je obklopen šestibokým ambitem se třemi věžemi. Zmíněná kaplička s léčivou vodou (prý hlavně na oči, ale v lázních ji používali také na léčbu revmatismu, kožních i gynekologických problémů nebo rehabilitaci pohybového aparátu) byla postavena začátkem 18. století (zřejmě však o pár let později než kostel, i když některé informační prameny její vznik chybně posouvají až na počátek 19. století), je trojboká (s zkosenými rohy) a neobvyklý trojúhelníkový tvar mají také její okna.
Na místě dnešního kostela stála již v 16. století poutní kaple Svatá Trojice, která však přestávala postupně zástupům poutníků kapacitně stačit, a tak byl v letech 1708 až 1710 postaven současný barokní kostel. Jeho mobiliář je dodnes původní a pochází z počátku 18. století. Obklopující ambity pak byly dostavěny v průběhu let 1712 až 1718. V sousedství poutního kostela se dodnes nachází budova někdejších malých lázní, které byly až do konce 19. století provozovány městem Trhové Sviny (fungovaly však prý až do I. světové války a už od 17. století to byl pro město, které v lázních prodávalo i vlastní pivo, vynikající zdroj nemalého zisku).
Z centra Trhových Svin dojdeme k poutnímu areálu po červené TZ nebo po naučné stezce Trhosvinensko (obě trasy jsou v nejkratší variantě shodné a v podstatě kopírují historickou Svatotrojiční cestu). Na místě samém nám nezbude nic jiného než obdivovat zpodobnění Nejsvětější Trojice ve všech podobách a tvarech. Vždyť i samotný poutní kostel je vlastně třetí verzí stavby původní.
Památková ochrana poutního areálu jako celku je údajně ve stádiu schvalování návrhu (snad již od roku 2017). Barokní centrální kostel s šestibokými ambity i malá kaple nad pramenem jsou však na seznam našich kulturních památek zapsány již od května roku 1958.
Zcela na závěr ještě dvě zajímavosti.
V trojúhelníkové kapli s léčivým pramenem je umístěn oltářní obraz Nejsvětější Trojice. Celou trojici však můžete spatřit jen z jednoho jediného místa a ještě je potřeba u toho pokleknout (alespoň tak je psáno).
Při popisu poutního kostela se také můžete dočíst zajímavého slovního spojení, podle kterého se jedná o „malebnou barokní stavbu mimořádného půdorysu a bohaté střešní konstrukce, která ve své podobě spojuje prvky velké architektury a lidovosti“.