Steyr (Štýr) - Innerberger Stadel aneb odborářská stodola
Mezi známé památky hornorakouského Steyru patří také renesanční „dvojbudova“ Innerberger Stadel, kterou najdeme na zdejším náměstí Grünmarkt (č. 26). Její název lze skutečně přeložit jako „odborářská stodola“, což odkazuje k organizaci Innerberger, která sdružovala železárenské podniky a která tento objekt získala v roce 1628 (v domě byl umístěn sklad). Samotná budova se sgrafitovou výzdobou okenních a dveřních otvorů je o něco starší a pochází nejpozději z roku 1613 (nejčastěji se udává výstavba v letech 1611 až 1613). Dnes zde sídlí Městské muzeum se známým Steyrským betlémem..
Budova je stavebně spojena s další renesanční stavbou, městskou bránou Neutor, a přímo nad jejím mohutným vstupním portálem je umístěna freska znázorňující scénu ze života sv. Josefa, která pochází z roku 1612. Zatímco v přízemí objektu můžeme obdivovat klenby se štukovou výzdobou, horní patra mají dřevěné trámové stropy. Nad zmíněnou freskou je umístěna dvojhlavá rakouská orlice se znakem železáren a nad ní železný chrlič. V přízemí průčelí domu se nachází i dva postranní vstupy.
Mezi zajímavosti, spojované s tímto objektem, patří např. fakt, že původně se v těchto místech nacházela farní zahrada, později náměstí zvané Grimmort. Původní určení budovy byly masné krámy (v přízemí) a obilné sýpky (horní patra). Plánovaný sklad soli v přízemí kvůli vyšší vlhkosti nakonec zřízen nebyl. Od roku 1887 sem byla umístěna zbrojařská prodejna firmy Österreichische Waffenfabriksgesellschaft, kterou v roce 1908 vystřídala pošta a od roku 1912 se víceméně začíná muzejní éra této budovy (loutky, panenky, betlém).
Během II. světové války byl objekt Innerberger Stadel vážně poškozen, ale jeho rozsáhlá rekonstrukce byla dokončena již v roce 1947. Od roku 1950 zde sídlilo Muzeum železárenství, ke kterému v letech 1957, 1971 a 1973 přibyly další sbírky, čímž vlastně vzniklo Muzeum města Steyr. V roce 1979 se pak před budovou objevila moderní kašna Bürgerbrunnen, jejíž podobu navrhl linecký sochař Maxmilián Stockenhuber.