Enns (Enže) - farní kostel Panny Marie Sněžné (Pfarrkirche Maria Schnee)
Mariánský farní kostel je jednou z enžských památek, které rozhodně nelze přehlédnout. Navíc by to byla škoda, protože se dnes tento památkově chráněný chrám sice většinou označuje jako neogotický, ale jeho historie se začala psát již někdy po roku 1270. Později doznal – původně klášterní svatostánek - jistých úprav, ale i dnes zde najdeme několik více než pozoruhodných ukázek původní gotiky, což se týká zejména kaple zvané Wallseer. Tato historicky vysoce významná prostora byla dokončena kolem roku 1343 a zaujme mj. nádhernými klenebními svorníky a freskovou výzdobou. Na jižní straně kostela se pak nachází františkánský klášter z 15. století, který byl opuštěn – díky josefínským reformám - v roce 1784.
Enžský farní kostel většinou hned překvapí svou nezvyklou délkou a rozlehlým prostorem. Původně byla chrámová loď plochostropá (dřevěný strop), ale někdy ve II. polovině 15. století dostala - z finančních důvodů poměrně jednoduchou - kamennou křížovou klenbu na osmihranných pilířích. Chloubou halového kostela je protáhlý chór s žebrovou klenbou, pocházející z období okolo roku 1300, spíše krátce po něm. Dvoupodlažní a tříosá západní galerie musela být naopak později stavebně upravena kvůli zvednutí podlahy v lodi.
Přesto, že historie enžských křesťanských kostelů začíná již někdy v 5. století, většinou se spíše hovoří až o románském kostele z počátku 12. století, který byl goticky rozšířen ve 14. století. Tento kostel však paradoxně nikdy nebyl farním, ale „pouze“ poutním. Současný (neo)gotický farní kostel byl pravděpodobně postaven nejpozději v letech 1285 až 1291 (uvádějí se ale i roky 1270 nebo 1276) a až do roku 1553 byl jediným farním kostelem v Ennsu. Dnes je farním kostelem pro jižní Enns, zatímco severní část věřících „uspokojuje“ kostel sv. Vavřince. A v současnosti je Panna Marie Sněžná opět také klášterním kostelem františkánů.
Z historie farního kostela Panny Marie Sněžné je potřeba ještě zmínit období protireformace, kdy byl interiér chrámu vybaven barokním mobiliářem, včetně vysokého hlavního oltáře, čtyř bočních oltářů a věže. Na konci 19. století bylo baroko opět odstraněno a nahradila ho neogotika. V roce 1968 došlo k celkové rekonstrukci a regotizaci stavby.
Prohlídku kostela – a snad i části kláštera – s původcem je nutno si předem objednat v enžské turistické kanceláři (Hlavní náměstí č. 19) nebo na farním úřadu (Kostelní náměstí č. 6).