Steyr (Štýr) - kostel Archanděla Michaela (Pfarrkirche St. Michael)
Římsko-katolický farní kostel Archanděla Michaela patří k dominantám městské části Steydorf i celého historického hornorakouského města Steyr. Kostel patřil původně jezuitskému řádu, tyčí se nad řekou Enns a v současné době je hlavně ceněnou rakouskou památkou. Monumentální stavba na předmostí ihned zaujme výrazným tříúrovňovým průčelím se vstupním portálem z roku 1677. Nad ním můžeme vidět sochy Panny Marie s Ježíškem, apoštolů Petra a Pavla i erb knížete Eggenberga. Na levé straně tohoto svatostánku se pak nachází kaple sv. Františka Xaverského. Kostel, který byl postaven podle vzoru stejnojmenného mnichovského jezuitského kostela, v podstatě vzniknul v rámci oslav vítězství nad Turkem a stal se současně oslavou barokní architektury i kulturního a církevního života.
V období let 1635 až 1681 byly ve Steyru postaveny tři barokní kláštery a Michaelerkirche byl součástí jednoho z nich. Kostel stojí na místě několika domů stržených v roce 1634 a slavnostně byl vysvěcen roku 1648. Teprve v roce 1677 byla ovšem dokončena výstavba obou věží a definitivně byl tento svatostánek dostavěn ještě o rok později. V roce 1678 pak byla zahájena stavba koleje a v letech 1766 až 1770 byly ještě věže Michaelerkirche zvýšeny. Ve stejné době také F.X. Gütler vytvořil nejen oltářní plátno, ale také štítovou fresku.
Kostel fungoval jako kolegiátní až do roku 1773, kdy došlo ke zrušení jezuitského řádu. Zanedlouho se pak stal druhým steyrským farním kostelem. Budovu fary přitom získal z někdejšího gotického špitálního areálu. V letech 1877 až 1885 a v roce 1989 byl pak kostel kompletně renovován.
Pro kostel je charakteristická dlouhá loď s četnými – a bohatě zdobenými - kapličkovými výklenky, což je typické pro jihoněmecké kostely II. poloviny 17. století. Druhou charakteristikou jsou pilastry v podobě mohutných ionských sloupů, které člení chrámový interiér. Kostel Archanděla Michaela ve Steyru je jednolodní stavbou o čtyřech klenebních polích. Jeho loď je netradičně orientována ve směru sever – jih. V jižní části kostela je umístěna varhanní galerie, spočívající na třech obloucích se sklípkovou klenbou. Všechny typy klenby v kostele zdobí štuky s palmetami, perličkami a andělskými hlavami.
Současná podoba interiéru, kterou můžeme označit za kombinaci pozdního baroka a klasicismu, odpovídá poslední velké restauraci kostela z roku 1989. Většina interiéru je vybavena mobiliářem z let 1763 až 1771. Nejvíce zde zřejmě zaujme monumentální hlavní oltář, pocházející z let 1766 až 1767. Oltářní obraz namaloval v roce 1769 místní mistr Franz Xaver Gürtler a je na něm zachycen Archanděl Michael vítězící nad Luciferem. Postranní sochy představují Archanděla Rafaela a Anděla strážného. Podobu tabernáklu – nebo chcete-li eucharistického svatostánku - na hlavním oltáři navrhl Richard Jordan. Mezi nejcennější kusy mobiliáře pak patří kazatelna (je z roku 1770 a její vrchol zdobí rodový erb Lambergů a socha Dobrého pastýře), vyřezávané lavice a varhany. Ty byly původně umístěny v kolegiátním kostele v nedalekém Garstneru a v roce 1707 je postavil Johann Ignaz Egedacher (roku 1780 je renovoval Franz X. Krisman).
Na závěr si ještě můžeme prozradit, že poloha kostela Michaelerkirche je určena křižovatkou ulic Kirchengasse, Schlüsselhofgasse a mostu Steyrbrücke.