Steyr (Štýr) – krásné historické město na soutoku dvou řek
Hornorakouské – téměř čtyřicetitisícové – město Steyr bude pro mnohé turisty jistě velkým překvapením. Jedná se skutečně o město velice půvabné, nabízející svým návštěvníkům také množství pozoruhodných historických památek. Jeho atraktivitu ještě navyšuje skutečnost, že se Štýr nachází v podhůří Alp a na soutoku řek Enns a Steyr. Třetí největší město Horního Rakouska leží v nadmořské výšce těsně nad 300 metrů a bylo založeno již starými Římany, což je samo o sobě více než dobrou pozvánkou do zdejšího muzea. Jistým paradoxem je tedy fakt, že toto město dnes již nemá nic společného se Štýrskem, kterému dalo své jméno, ale dodnes je spojováno s českým králem Přemyslem Otakarem II. Na úvod bychom měli ovšem dodat, že současnou podobu Steyru silně ovlivnil ničivý požár města roku 1842 a také průmyslová revoluce, která vyvolala stržení městských hradeb a poboření městských bran. I tak však zůstalo jádro Steyru městskou památkovou rezervací, ve které najdeme nepřeberné množství pamětihodností, pocházejících převážně z období od gotiky po 19.století. Mezi ty nejvýznamnější patří několik kostelů a zámků, městská radnice a gotický dům Bummerlhaus z 1450.
První odstavec by jako skromný úvod (pro mnohé i jako vyčerpávající informace) jistě stačil a my se teď přesuneme k informacím podrobnějším.
Oblast soutoku řek Enns a Steyr je obydlena nejpozději od 3. století př.n.l., kdy se sem přistěhovali Keltové, které později vystřídali Římané. Ti zde dokonce postavili strážní věž, která je dodnes součástí zámku Lamberg. Spolu s Bavory se zde objevují první obranné hrady, později také kláštery, Habsburkové, zpracovávatelé železné rudy nebo český král. A město bohatlo a bohatlo. Asi i proto – nebo hlavně proto – Steyr brzy navštíví inkvizice, která se sem následně velmi ráda vrací. Jen během roku 1397 zde prý bylo upáleno sto lidí. Přesto všechno však město dosáhlo v polovině 15. století svého hospodářského vrcholu, což bylo dáno zejména dalekosáhlými obchodními kontakty. Další historie Steyru už byla tak trošku smutnější ...
V létě roku 1572 zasáhla město ničivá povodeň a brzy také poklesl zájem o výrobky železářského průmyslu. Poté přišly Třicetiletá válka, selské bouře v Horním Rakousku a protireformace, což vedlo k ekonomickému úpadku města. Nový rozkvět Steyru sice nastal s příchodem baroka, ale v létě roku 1727 udeřil pro změnu všeničící požár a později – se stejnou silou – také napoleonská armáda, která město obsadila v letech 1800, 1805 a 1809. A aby toho nebylo málo, roku 1855 vypukla v Steru cholera. Plusem naopak bylo založení zdejší slavné „zbrojovky“ a zavedení železnice (r. 1868). Postupně také přibude vodní elektrárna a je zbořena většina středověkého opevnění.
Období 20. století pak postupně charakterizují dělnické stávky, nezaměstnanost, konec monarchie, dvě světové války, hospodářská krize i nacismus. Následovala likvidace válečných škod, obnova města … a od roku 1979 také příchod automobilky BMW. O rok později město oslavilo 1000. výročí svého založení a byl renovován zámek Lamberg. No a potom – přesněji v letech 2002 a 2013 – město opět zasáhly velmi silné povodně. V roce 2015 Steyr naopak potěšil zisk čestného titulu „Reformation City of Europe“.
Pro mnohé turisty - autora článku nevyjímaje - jsou, celkem pochopitelně, hlavním lákadlem tohoto historického města jeho četné památky, zahrnující období od gotiky po industriální architekturu. A že zde je opravdu z čeho vybírat; vždyť jen Městské náměstí (Stadtplatz) bývá označováno jako jeden z nejlépe zachovaných souborů městských budov v německy mluvících zemích. Stačí zmínit alespoň gotický Bummerlhaus z roku 1450, Dunklhof z 15. století (pozdně gotická stavba s renesančním nádvořím), renesanční Aichetschlössl z II. poloviny 16. století, sgrafitový dům, rokokovou radnici z roku 1772, Rudou fontánu z 18. století, zámek Engelsegg z období kolem roku 1500, hrad Lamberg z 10. století, hrad Vogelsang, což je Plochbergerova replika skotského hradu z roku 1877, tři městské brány (Kollertor z roku 1480, Neutor z roku 1573 a Schnallentor z roku 1613), dům Sternhaus s gotickým jádrem a pozdně barokní fasádou, renesanční hřbitov z roku 1584, část opevnění starého města z roku 1480 nebo vodárenskou věž, která byla dostavěna roku 1574, aby ji v roce 1909 z bezpečnostních důvodů o třetinu snížili.
A to jsme se zatím zaměřili pouze na památky profánní. Z těch sakrálních rozhodně nemůžeme zapomenout na benediktinské opatství Gleink s kostelem sv. Ondřeje, gotický bratrský kostel Bruderhauskirche z roku 1511, barokní poutní kostel Ježíše Krista postavený podle návrhu C.A. Carloneho v letech 1702 až 1725, gotický farní kostel, který vybudovala Dunajská stavební huť roku 1443, nebo další barokní kostely ze 17. století (např. Panny Marie, Archanděla Michaela nebo Svaté rodiny).
Ve městě najdeme také množství nejrůznějších památníků (např. Brucknerův nebo Oběti koncentračního tábora) i muzeí (Městské muzeum, Muzeum hodin, Muzeum železnice nebo Vánoční muzeum). Nechybí ani Staroměstské (z r. 1796), Nové (r. 1958) a Loutkové divadlo nebo kino (poprvé se ve Steyru promítalo již v roce 1908). A kdo by se z této široké nabídky potřeboval zrelaxovat, může si odpočinout ve zdejším Zámeckém parku, jehož současná podoba pochází z roku 1844, i když jeho základy pocházejí již z roku 1476.