Loading...
Kvalitní kamenická práce z počátku 19. století, což dokládá nápis s letopočtem 1803 na zadní straně díla. Sousoší je umístěna na nízké, dvoustupňovém základu. Sokl má rozšířenou patku a na čelní vyklenuté straně je reliéf Adama a Evy v ráji. Okraje reliéfu zdobí rostlinný dekor.
Sloup pokračuje tvarovaným podstavcem s volutami. Čelní stranu zdobí motiv Panny Marie stojící na zeměkouli v oblacích, po stranách s hlavičkami andílků. Bohorodička má v rukou lilii jako symbol čistoty. Zeměkouli obtáčí had nebo drak, který je Pannou Marií zašlapáván. Hlava světice je zdobená hvězdnatou svatozáří.
Po stranách výjevu jsou pletencové ornamenty, ozdoby pokračují květinovými motivy nad hlavou Kristovy matky. Celá nižší část sloupu je zakončena výrazně tvarovanou prohnuto římsou s geometrickými ozdobami a rostlinným dekorem na čelní části. Po stranách široké římsy je dvojice andílků se sepjatýma rukama. Pokračování sloupu má v dolní širší části další ozdobu v podobě oblaku s hlavičkami dalších andílků. Nad ním je oválná kartuše lemovaná pletencem s reliéfním nápisem IHS, což je zkrácené jméno Ježíše Krista.
I tato část sloupu je lemována rostlinnými motivy. Celá skulptura je zakončena víceméně tradičně pojatou sestavou sedícího Boha Otce, který drží kříž s Ukřižovaným Synem. U paty kříže je holubice, Duch Svatý. Samotný Bůh je oděn ve splývavém plášti, který je vyveden i na zadní straně díla, jinak je celá zadní strana sousoší hladká, mimo německého nápisu s letopočtem: „O heiligste Dreifaltigkeit erhalte uns in Einigat und nach geendigten Lebens lauf nihm uns in den Himel auf 1803“ Dílo je ještě vyvedeno v duchu již doznívajícího baroka, ačkoliv už přicházela doba klasicismu, ale na venkově se to tak asi neřešilo.
Materiál sousoší je pískovec, poslední rekonstrukce proběhla v r. 2017.