Stolová hora Pfaffenstein.
Turistické cíle • Příroda • Hora
Pfaffenstein / Kněžský kámen/ je jednou z dominant na levém břehu Labe v Saském Švýcarsku. Je vysoký 435 metrů. Vrcholová plošina je přes 600 metrů dlouhá a 350 metrů široká. Má velice členitý okraj s množstvím skalních věží a vyhlídek. Vrcholová část se tyčí 60 metrů nad okolím. Symbolem hory je štíhlá skalní Jehla Barbarine.
Archeologické nálezy na vrcholu dokazují, že hora byla osídlena již v době bronzové. Ve válečných dobách 18. a 19. století poskytovala úkryt místním obyvatelům. V polovině 19. století byla hora turistický zpřístupněna. Na vrcholu byla postavena malá výletní restaurace, která pak v roce 1891 byla přestavěna na horský hostinec. V roce 1894 byla u hostince postavena dřevěná rozhledna. Ta byla v roce 1904 byla nahrazena kamennou rozhlednou a byly vybudovány cesty na skalní vyhlídky.
Z rozhledny je nádherný panoramatický výhled na celé ČeskoSaské Švýcarsko, na Velký a Malý Zschirnstein, Děčínský Sněžník,Růžovský vrch a Lužické hory. Další pěkné výhledy se nabízejí z okrajových skalních vyhlídek. Od rozhledny vede značená odbočka místy po vytesaných schodech, žebřících a velice úzkou skalní průrvou na vyhlídku u vyhlášené skalní Jehly Barbarine.
V hostinci je minimuzeum archeologických nálezů dokazující osídlení hory v době bronzové.
Na úpatí je připomínka na Alfreda Neugebauera, který zde prováděl výzkum pravěkého osídlení. Značená cesta stoupá k velké skalní stěně - Jäckelfels. Na ní je bronzová pamětní deska Carla Gottloba Jäckela z roku 1881, který se zasloužil o zpřístupnění hory.
Pod pamětní deskou je ve skále vytesaná nika s lavičkou. Nad lavičkou je nápis, který připomínal v té době 25. výročí drážďanského Alpského klubu. Naproti Jäckelfels je vstup do velké jeskyně Kuhstall.
Odtud vede značená cesta na vrchol úzkými skalními průrvami po vytesaných schodech, umělých lávkách a žebřících.
Hora je velice oblíbená nejen turisty, ale také horolezci. Je zde 32 oficiálně uznaných horolezeckých věž s více než 850 lezeckými cestami. Je jednou z nejvýznamnějších horolezeckých oblastí. Věž Barbarine považovaná za jednu z nejatraktivnějších lezeckých věží v ČeskoSaském Švýcarsku byla v roce 1974 uzavřena pro lezení. Důvodem bylo vážné poničení po opakovaných úderech blesků a postupné erozi.