Štramberk - Národní sad
Turistické cíle • Příroda • Přírodní park
Národní sad je národní přírodní památka ve městě Štramberk. Sad byl otevřen na kopci s názvem Kotouč dne 6.8.1922. Sad je vlastně galerie v přírodě, ve které jsou představeny formou bust a pamětních desek významné osobnosti českých národních dějin a kultury.
V roce 1960 nastala změna - na území Národního sadu byla vyhlášena Národní přírodní památka Šipka o rozloze 24,61 ha. Název byl odvozen dle jeskyně Šipka, ve které byly nalezeny kosterní zbytky neandrtálského člověka a její botanicky cenné okolí s výskytem mnohých zvláště chráněných rostlin vázaných na vápenec.
Vstup do Národního sadu poznáte bezpečně - tvoří jej velká dřevěná brána. Za vstupem najdete sousoší Pomník padlých od akademického sochaře Františka Juraně. Připomíná oběti první a druhé světové války. Jsou zde uvedena jména všech štramberských občanů, kteří zahynuli v těchto válečných dobách.
Nedaleko pomníku stojí pěkná kaplička, k níž kdysi patřila také Křížová cesta. V kapličce byl umístěn Valašský Betlém, který podle návrhu frenštátského umělce Břetislava Bartoše vyřezal profesor Alois Balán. Samotný Betlém byl v roku 1992 ukraden.
U kapličky stojí skála s nápisem Ave Maria. Uvidíte zde nádhernou sochu Madony , která byla z vděčnosti za záchranu kraje ve druhé světové válce v roce 1946 pořízena věřícími občany města. Je dílem akademického sochaře Vojtěcha Hořínka.
Vrch Kotouč pokrývají většinou přirozené lesy. Původní vegetace je jen vzácně zachována. Kamenité svahy s vápencovými skalkami osidluje nejčastěji suťový les s javorem babykou. Dále zde najdete vstavač bledý, kruštík bahenní, lilii zlatohlávek, skalník obecný, hvězdnatec čemeřicový, řešetlák počistivý, lýkovec jedovatý, rozchodníky, lomikámeny aj.
Kotouč je zbytek bývalého moře, vápenec z období mladší jury. Ten přilákal v 19. století vědce, odborníky, ale i podnikatele. Vápencový lom byl otevřen roku 1880 bratry Guttmanny. Na Kotouči žili lidé v pravěku i v době bronzové a nacházíme stopy po Keltech i Slovanech. Za Jezuitů byl též poutním místem a vedla tudy Křížová cesta ke kostelům na vrcholu.
Vraťme se ještě ke vchodu do Národního sadu, kde děti najdou hřiště. Také zde stojí škola, jenž byla otevřena v roce 1910. O její výstavbu se zasloužil MUDr. Adolf Hrstka. Dříve sloužila i jako muzeum k uměleckým výstavám děl takových umělců jako J. Panuška, A. Hudeček, O. Blažíček, E. Hlavica aj. V roce 1998 byla budova přistavěna a rekonstruována.
Národní sad je prvním zastavením Lašské naučné stezky.
http://www.stramberk.cz/dr-cs/330-narodni-sad-zastaveni-c-1.html