Štramberské náměstí
Svažitý rynek o tvaru obdélníku se nachází v nadmořské výšce asi 400 m v samém centru tohoto překrásného podhorského městečka. Pro pěší návštěvníky možná bude překvapením, že se k němu od zastávky busu na ulici Záuličí musí trochu do kopce, ale útrapy jim jistě vynahradí pohled na okolní pohádkovou zástavbu a na ten „maják“ v podobě hradní věže Trúby.
Všude se píše, že je hlavním dominantou náměstí kostel sv.Jana Nepomuckého, který stojí na jeho horním konci, ale tady si dovolím oponovat. Jednoznačným vítězem v tomto klání je ta „světská“ kulatá věž, která na něj sice shlíží z povzdálí až z hradního návrší, ale díky své výšce je naprosto nepřehlédnutelná. To ona nejvíc přitahuje naše zraky a je nejenom hlavním objektem viděného panorámatu, ale i strážcem rynku... a vlastně i celého Štramberka.
Chvilku jí tedy určitě budeme zaslepeni, ale když pak od ní odtrhneme zraky, jistě oceníme také půvabnou zástavbu náměstí, ba i ten štíhlý vysoký kostelík.
Původně býval rynek lemován dvaadvaceti roubenými domy s dřevěným podloubím a ona stavení měla všechna šenkovní právo. První zděný dům se zde objevil až v roce 1779, čímž ukázal směr, kterým se bude vyvíjet další podoba rynku. Postupně byla všechna stavení přestavěna a směrem k ploše náměstí se pyšnila honosnými barokními štíty.
Bývávalo... Těžko věřit tomu, že tu kdysi vprostřed plochy rynku stával i pivovar, který byl spolu s novou přistavěnou radnicí zbořen až roku 1869. Studna a pranýř byly v minulých časech samozřejmostí, v pozdější době studnu nahradil městský vodovod. Na jejím místě byla zbudována pískovcová kašna, kterou ozdobila umělecká litinová fontána dodaná ze železáren v Blansku.
Městští radní se radívali v budově školy stojící u dolní brány. Ta byla roku 1895 přestavěna do současné podoby a je dnes sídlem Městského úřadu.
Barokní kostel sv.Jana Nepomuckého je okrasou horního konce rynku od roku 1722, ale ta věž k němu byla přistavěna až začátkem „loňského“ století. Tehdy jeho interiéry ozdobil věhlasný brněnský malíř Jano Kohler. Nejcennější pamětihodností je ta nad hlavním oltářem umístěná Kalvárie, která sem byla přestěhována z bývalého a císařem Josefem II. zrušeného poutního kostela na vrchu Kotouči. Hřbitov se nacházel naproti - v místech tří vyhořelých městských domů. Místo něj tu pak vznikl objekt staré školy, která byla funkční až do roku 1998. O její prostory se dnes dělí městská knihovna a penzion.
Ony ty ničivé požáry dávaly celému původně dřevěnému městečku pořádně zabrat. Vždyť při tom nejstrašnějším v roce 1855 lehlo popelem na čtyřicet domů a dvě stodoly!
Ale obraťme raději list...
První zděný patrový dům, který se na rynku objevil, dnes slouží jako kulturní dům. Ve stavení s číslem popisným Nr.38 začínal před koncem 19.století se soukromou praxí Mudr. Adolf Hrstka. Roku 1985 bylo v domě č.31 otevřeno Muzeum ve Štramberku s expozicemi o historii města, počínaje pravěkem a novodobější historií konče. Na začátku třetího tisíciletí prošla budova velkou rekonstrukcí a přibyly v ní také expozice Muzea Zdeňka Buriana, které sem byly z toho původního přestěhovány.
Původní starý kostel (předchůdce toho barokního) stával při západní městské hradbě mimo prostory náměstí. Zůstala z něj stát pouze věž s dřevěným ochozem a pod ní vznikl roku 1994 amfiteátr Pod starou věží, který slouží kulturním a společenským akcím, divadelním představením a koncertům.