Střeň – dva dřevěné kříže
Obec Střeň se prvně připomíná v listině Václava I. v roce 1249, nicméně nikdy nešlo o nějakou důležitou ves, prostě jedna z mnoha dědin v oblasti Hornomoravského úvalu, neboli Hané. V podstatě klasicky uspořádaná ves nijak zvlášť neoplývá nějakými památkami, ale o ty co zde jsou je, zdá se, vzorně postaráno.
Celkem logicky většinu z nich najdeme na rozšířené návsi. Návštěvníka by mohla upoutat dvojice dřevěných křížů, z nichž první (starší) najdeme právě na návsi, druhý o nějakých 200 m jižněji na okraji obce ve směru k mostu přes řeku Moravu (jinak do CHKO Litovelské Pomoraví). Starší kříž z roku 1867 nechali vztyčit manželé Karel a Marie Navrátilovi z čísla popisného 4 (vedlejší stavení). Jde o vysoký dřevěný kříž z plechovým vymalovaným Kristem. Krucifix tu stojí na památku skončené prusko-rakouské války (1866), ale zejména jako poděkování, že se Střeni vyhla cholerová nákaza.
Druhý kříž jižněji má podobné rozměry. Jde o tzv. Misijní kříž z roku 1898, stejně jako první, i tento kříž je zhotoven z modřínu. Postaven byl při příležitosti misijní slavnosti v Nákle, kam je Střeň přifařena. Dřevo bylo pořezáno na pile p. Antonína Tymicha ve Lhotě nad Moravou (na druhé straně Moravy a jejích ramen). Na rozdíl od prvního kříže je korpus Krista plasticky ztvárněný, zřejmě sádrový s polychromií. U tohoto kříže probíhalo (i probíhá) loučení s místními nebožtíky, Střeň nemá vlastní hřbitov, ten je ve výše zmíněném Nákle.
Oba kříže prošly celkovou opravou v roce 2017, slavnostní svěcení proběhlo 18. 6. 2017 biskupem Josefem Hrdličkou z Olomouce.