Stříbrnice - Farní kostel sv. Prokopa
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Pro cestu z Buchlovic do Brna volíme jízdu po silnici číslo 422. Když projíždíme obcí Stříbrnice, zaujala nás na pravé straně zajímavá církevní stavba. Jedeme tudíž blíže.
Farní Kostel sv. Prokopa byl postaven ve slohu novorománském roku 1910 s krásným portálem ozdobeným na skle leptaným obrazem Nejsvětějšího Srdce Páně. Zajímavé je zasvěcení kostela, neboť sv. Prokop je patronem horníků. Vycházelo se pravděpodobně z přesvědčení, že název obce pochází z místního dolování stříbra, což je však zřejmě omyl. Tudíž jak to bylo doopravdy, nevím. Jisté je, že úcta ke sv. Prokopovi je v obci velmi stará. Je tomu totiž také zasvěcena kaplička sv. Prokopa z roku 1749.
Kostel má předložené kamenné schody a sestává z lodě, presbyteria, dvou sakristií, kůru a věže. Je dlouhý 28,7 metru, 12,8 metru široký a výška v lodi činí 10,30 metrů. Hlavní věž je vysoká 33,3 metru a jsou v ní umístněny tři zvony. V presbytáři se nachází hlavní oltář sv. Prokopa se sochou sv. Prokopa, velkým křížem, sochami Bolestné rodičky Boží a sv. Jana apoštola. Presbytář od lodi kostela odděluje dubové zábradlí. V lodi je na straně epištolní dřevěný oltář Panny Marie, rovněž se svatostánkem a „Božím hrobem“. Kazatelna spočívá na sloupku a vchod na ní je ze sakristie, u které lze spatřit 3 kg těžký zvonek. Kazatelna je zdobená reliéfními řezbami sv. evangelistů, Božského srdce Páně a sochou Syna Božího. Kazatelna i oltáře pocházejí z dílny F. Obletera z Gródenu v Tyrolsku. Na evangelijní straně v lodi je kamenná křtitelnice s dřevěným uzamknutým vrchem. U hlavních i bočních dveří, stejně tak i na kůru lze spatřit kropenky. V lodi kostela je umístněna Křížová cesta a sochy sv. Terezie, Božského Srdce Páně, sv. Antonína a svatého Judy Tadeáše.
V době minulé byly pořízeny na věži kostela hodiny, které byly později předělány na elektrický pohon. Také zdejší zvony již nezvoní pomocí lidské síly, nýbrž je uvádí v chod elektřina.
Měli jsme štěstí, že byl objekt otevřen a tudíž jsme si mohli prohlédnout také interiér. Krásná a zajímavá stavba. Lze pouze obdivovat um a dovednost lidí, kteří se podíleli na vybudování kostela.
Další kostely, které jsem v okolí blízkém i širším navštívil:
- kostel sv. Cyrila a Metoděje v obci Bílovice nad Svitavou:https://www.turistika.cz/mista/obec-bilovice-nad-svitavou-a-farni-kostel-sv-cyrila-a-metodeje
- kostel sv. Havla v obci Osvětimany:https://www.turistika.cz/mista/osvetimany-kostel-sv-havla--1
- kostel sv. Vavřince v městečku Koryčany:https://www.turistika.cz/mista/korycany-farni-kostel-svateho-vavrince--1
- kostel sv. Martina v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/buchlovice-farni-kostel-sv-martina
- rozestavěný kostel ve Starém Městě:https://www.turistika.cz/mista/stare-mesto-rozestaveny-kostel
- kostel sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kostel-sv-frantiska-xaverskeho
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/