Studený průchod - úzká skalní soutěska v Českém Ráji
Turistické cíle • Příroda • Soutěska
Víte, kde se nachází v Českém ráji místo, v němž nejlépe ochladíte sami sebe nebo dobře vychladíte své nápoje ? Jedná se o místo s příznačným názvem Studený průchod. Takto je nazývána skalní soutěska na okraji Příhrazských skal.
Jde o přírodní skalní puklinu asi 125 metrů dlouhou. V úzké soutěsce mezi skalami i v největších letních vedrech nevystupuje teplota nad 10°C a právě proto v průrvě roste zajímavé společenství mechů a lišejníku typických spíše pro studené hornaté prostředí.
V roce 1866 byla nad průrvou umístěna rakouská dělostřelecká baterie, která kontrolovala silnici Mnichovo Hradiště - Turnov.
Přístup k lokalitě je značen např. žlutou turistickou značkou od Kurovodic strmým stoupáním, nebo červenou značkou od Drábských Světniček k restauraci na Vyhlídce. Téměř stejnou trasu sleduje i modrá značka mezi udávanými místy. Červená však vede po vyhlídkových terasách vrchu Mužský, ze kterých jsou nádherné výhledy na okolí Březiny a Mnichova Hradiště a případně i na Ještěd nebo Bezděz.
http://www.interregion.cz/turistika/priroda/jeskyne/studeny_pruchod/studeny_pruchod.htm
Fotogalerie
Nad obcí Olšina u Mnichova Hradiště, necelý kilometr od Drábských světniček, se nachází úzká soutěska, která vznikla posunem okrajové kry pískovcového masivu. Soutěska je dlouhá 125 metrů a prochází jí červeně značená Zlatá stezka Českého ráje společně s modrým turistickým značením.
Soutěska označená jako průchod je specifická svým mikroklimatem. To způsobuje několik faktorů. Jedním z nich je trvalé zastínění úzkého průchodu vysokými skálami, proto se zde dlouho drží sníh a led. Dalším činitelem je voda srážková i prosakující pískovcovými stěnami. Ta má za následek zvýšenou vlhkost prostředí, neboť hromadící se voda na dně průchodu se obtížně odpařuje. Vliv na teplotu vzduchu má i proudící vzduch, který ochlazuje vlhké stěny skal zvláště v noci. Ne nadarmo průchod dostal přívlastek Studený.
Toto specifické chladné a vlhké prostředí vytváří vhodné podmínky pro růst rohozce trojlaločného (Bazzania trilobita), brtivce překrásného (Ptilidium pulcherrimum), plevinky plazivé (Lepidozia reptans) a pobřežnice obecné (Pellia epiphylla), která se běžně vyskytuje v horských oblastech.
Ještě jedna historická zajímavost se k soutěsce váže. Jižně od ní se v červnu roku 1866, v době prusko – rakouské války, rozmístila rakouská baterie, která kontrolovala a střelbou ze svých děl pokrývala hlavní tuzemskou silnici v údolí.