Šumperk - bluesová lavička a její osudy
Před více než rokem – tedy ve čtvrtek 17. listopadu 2016 – instaloval v Polské ulici a v těsné blízkosti městských hradeb Šumperský okrašlovací spolek v rámci doprovodného programu věhlasného festivalu Blues Alive stylovou Bluesovou lavičku. Nejednalo se však o obyčejné posezení – určené většinou hlavně místním bezdomovcům – ale o umělecké dílko, které se mělo stát součástí plánované Bluesové uličky a které vytvořil mladý šumperský sochař David Bachroň. A ten je – jen tak mimochodem – někdejším spolužákem syna autora tohoto článku. Zkrátka svět je malý a Šumperk zvláště …
Bluesová lavička na svém místě ale dlouho nezůstalo. Kupodivu ji však nikdo ani neukradl ani nerozsedl, ale bdělý městský úředník zjistil, že zadavateli díla, tedy Šumperskému okrašlovacímu spolku pochybilo nějaké veledůležité razítko. A to už je záležitost, která svou závažností bezesporu konkuruje i nebezpečí jaderného zbrojení v KLDR. Razítko je zkrátka razítko, památkáři měli také pocit, že jim někdo ubral na důležitosti, a tak Podniky města Šumperka, což je vlastně „výrobní podnik“ šumperské Radnice, kovovou plastiku po pár měsících odstranily. Vždyť hlavní je bezpečnost občana a tady u kovového sedáku chybělo výrazné písemné upozornění v čínštině a ruštině, které by varovalo, že se nejedná o běžnou lavičku a že při usednutí na lehkou kovovou konstrukci Bluesové lavičky by někdo mohl možná i přijít k úrazu. Kdo zažil, jak se v Šumperku využívá veřejné osvětlení nebo jak vypadají lavičky v městských parcích ví, že tady jen mohutně zafuněl a zařehtal tlustý úřední šiml (i když z pohledu platné legislativy měl tento valach zřejmě pravdu) …
No a po roce se nakonec diskutovaná plastika na své místo vrátila. Bluesová lavička na poměrně nevzhledném plácku v centru Šumperka je vlastně drátěná konstrukce s postavou sedícího kytaristy ze stejného materiálu. Vzhledem ke svému umístění a absolutní absenci kontrastu je, bohužel, poměrně lehce přehlédnutelná.