Loading...
Šumperský Kotel býval svého času legendární tratí, po které se proháněly nejlepší sajdkáry – minimálně – střední Evropy. A sportovištěm je i v současnosti. Jen zde již nevoní benzín, ale poletují barevné disky. Z motokrosové trati se totiž stalo zajímavé diskgolfové hřiště. A tak se místo přesedání na burácejících sajdkárách a přidávání plynu tiše hází backhandy i forehandy se snahou provést putting. V každém případě – tedy ať hrajete nebo jen „zevlujete“ – je to na Kotli vždy o příjemné procházce na čerstvém vzduchu podhůří Jeseníků a tedy i o té turistice …
Pravidla discgolfu, kterému se také říká frisbee golf, vycházejí – asi nepřekvapivě - z klasického golfu. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších sportů využívajících létající disk zvaný frisbee. Cílem hry je trefit disk do koše na co nejmenší počet hodů. Disk se hází z určeného výhoziště na příslušný cíl neboli jamku, kterou tvoří většinou ocelový koš (může ho však klidně nahradit např. pařez nebo dřevěný kůl). Průměrná vzdálenost jamky od výhoziště bývá 100 až 120 metrů (používané rozpětí 50 až 230 m) a dá se po nějaké době dosáhnout dvěma až třemi hody (na každý typ hodu se používá jiný druh disku, ale teoreticky vystačíte i s diskem jedním). Součástí hřiště bývají různé přírodní překážky (stromy, keře, vodní plochy aj.) a vítězem hry je ten, kdo dokončí celé hřiště (9 až 18 jamek) s nejmenším počtem hodů.
U tzv. pevného hřiště na šumperském Kotli se uvádí, že má 10 jamek, celkem 769 metrů a že par dráhy má hodnotu 31. Hřiště je volně přístupné (a také zde téměř vždy někoho trénujícího najdete), vzniklo v roce 2016 a jeho součástí je 9 košů Disc Hunter Pro a 1 koš domácí výroby. Létající talíře lze zapůjčit v Informačním centru Šumperk na Hlavní třídě za vratnou zálohu.
Na závěr snad ještě pár informací o tomto – dnes už i u nás poměrně módním – sportu. Discgolf je zábavná sportovní venkovní aktivita pro všechny generace bez rozdílu věku. Jako sportovní aktivita vznikl v 70. letech minulého století v USA a získává stále více příznivců po celém světě. Nejvíce dicsgolfových hřišť s pevně instalovanými koši existuje, pochopitelně, v USA, v Evropě je discgolf nejrozšířenější ve Finsku a Švédsku, kterým začíná pomalu konkurovat Estonsko a Německo. U nás bylo postaveno první stálé hřiště v Nučicích a dnes už jich je hodně přes stovku, včetně těch v zámeckých parcích (Kozel a Konopiště).