Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Měšťanský dům
Jeden z mnoha pozoruhodných šumperských domů najdeme na východní straně zdejšího „radničního“ Náměstí Míru (č. 26). V těchto místech původně stávaly dva středověké domy (č.p. 109 a 110), které v roce 1877 odkoupil bohatý obchodník Karl.Wiatschka, cestující často do Itálie. Místo nich následně nechal postavit dvoupatrový dům s charakteristickou „italskou“ neorenesanční fasádou. A je typické, že i v tomto případě platilo naplno ono známé a ověřené „cherchez la femme“ …
Wiatschka si totiž prý z jedné své italské obchodní cesty přivezl domů jako suvenýr manželku. A právě té nechal postavit tento dům v italském duchu, aby lépe snášela odloučení od domova na jihu Evropy. Svou snahu potěšit svou choť ještě vyšperkoval sochou Římanky, kterou nechal osadit niku v prvním patře. Celý dům, který je vyhlášen kulturní památkou, projektoval a postavil známý šumperský stavitel Josef Prosinger.
V současné době je jeden z nejzajímavějších šumperských domů, nacházející se v majetku města, těsně po rekonstrukci fasády i zmíněné Římanky. Ta je svým způsobem unikátem, protože se jedná o dutou plastiku z keramiky. Přibližně 1,9 m Vysokou a 60 kg vážící sochu Římanky, která bývá označována jako ztepilá mladá žena se džbánem v ruce i vynikající řemeslná a umělecká práce, byla renovována v dílně olomouckého restaurátora René Seifrieda. Nejednalo se však o zásadní zásah, protože tato socha z konce 19. století byla naposledy restaurována přibližně před deseti roky.
V domě U Římanky se kromě prodejny nachází také šest bytů a rekonstrukce jeho fasády přiěla na necelý milion Korun. Podle sdělení šumperské radnice byl "původní - bohatě profilovaný - dřevěný předložený výkladec nedochoval a byl z části nahrazen barevností fasády a jeho zvýraznění bylo docíleno provedením říms, ozdobnými kazetami a novým mělkým výkladcem". Do konce září 2016 by ještě mělo dojít k obložení soklu pískovcem a k osazení - rovněž pískovcových - schodů.