Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Pohled snad každého turisty občas se zájmem spočine na názvu té které ulice, takže tyto informační tabulky můžeme považovat za významné až životně důležité. Zejména pro ty, kteří trpí nadměrnou zapomnětlivostí nebo bývají často pod vlivem, musí být událostí vysoce radostnou, když se cestou k domovu na příslušné tabuličce dočtou, že se skutečně vyskytují v místech, která jim jsou něčím povědomá. V Šumperku, nacházejícím se v podhůří Jeseníků, však funkci této informační tabulky ještě rozšířili.
Kromě samotného názvu ulice se totiž na tabulce objevují dějepisně-faktografické údaje o osobnosti, které je příslušná ulice „zasvěcena“. Tato informace, samozřejmě, neplatí pro jména všeobecně a celorepublikově - až celosvětově – známá. S pouhým jménem se tak musí spokojit všichni ti Vrchličtí, Puškinové, Gagarini, Božky Němcovic nebo tatíčci Masaryci. Rozšiřující informace se týkají osobností méně známých a s regionem nějak úžeji spojených.
Nejznámější z nich je zřejmě lidská pochodeň č. 2 a student šumperské průmyslovky Jan Zajíc. Tomu také bylo přiděleno celé náměstí, i když se v tomto případě vlastně jedná jen o bývalý kasárenský "buzerplac". U J. Zajíce můžeme předpokládat jisté povědomí o tom, že náměstí není zasvěceno ani někdejšímu kapitánovi hokejového Kladna (Josef Zajíc) ani jedné známé postavičce z oblíbeného sovětského kresleného seriálu.
Většinou se však skutečně jedná o persony, o kterých nemá sebemenší ponětí ani většina obyvatel samotného města, i když jsou dlouhodobě jeho čestnými občany. A tak se v Šumperku někdo možná poprvé v životě dozví, že někdejší ředitel zdejší dětské léčebny Reiss nemá nic společného s autorem Zapadlých vlastenců (který se stejně píše úplně jinak), že Langrova vizitka je na budově šumperské funkcionalistické pošty umístěnavlastně velmi stylově nebo že Evald není nevlastní bratr Gottwalda, ale fašisty popravený důstojník …