Loading...
Pelikánův reliéf „Humanita s dětmi“, zdobící průčelní vrcholový štít hlavní budovy šumperské Sanatorky, je dnes možná nejčastěji citovaným sochařským dílem v České republice. Moravský – pro mnohé pouze olomoucký - sochař Julius Pelikán sice nedosahuje věhlasu M.B. Brauna nebo Olbrama Zoubka a Humanitu neobdivuje tolik turistů jako Štursovu ungeltskou Noc, ale Sanatorka a tento monumentální reliéf jsou dnes přesto skutečnými celebritami. Kvůli nim se pořádají demonstrace, mají svou vlastní knihu, televizní reportáž, hororové video i články na Turistika.cz.
Štukový reliéf „Humanita s dětmi“ vznikl v roce 1926. V tomto roce – a roce následujícím – tento akademický sochař, pocházející z Nového Veselí u Žďáru nad Sázavou, ozdobil rozlehlý park Sanatorky i několika svými sochami, které byly hned po pádu komunismu z areálu ukradeny a přemístěny zřejmě směrem západním. K reliéfu nikdo nešplhal, takže přežil až do současnosti. Protože se však zprivatizovaná Sanatorka postupně stala rozpadající se zarostlou ruinou, čeká ji teď jistá demolice. S budovami zmizí z povrchu zemského i toto umělecké dílo, připomínající slavnou minulost světově proslulé léčebny, kde bylo mnoho dětí zbaveno tuberkulózy.
Kvůli protestům ze strany (nejen) šumperské veřejnosti se uvažovalo o tom, že by se reliéf ze štítu sundal a přenesl. Prý by to ale bylo technicky náročné i finančně nákladné (hovoří se o částce 560.000 Kč). A tak se údajně rychle objevil jakýsi odborný posudek, který všem ozřejmil, že se jedná o dílo bez vyšší umělecké i historické hodnoty (v posudku se snad přímo píše o zcela bezcenném štuku, navíc silně poškozeném rozsáhlými prasklinami, které ovšem nejsou vidět). Blízcí Julia Pelikána byli v té chvíli možná rádi, že tento sochař a medailér v roce 1969 zemřel a toto hodnocení ho tedy nemusí nijak vzrušovat (a morální hodnota tohoto dílka už moc lidí - v čele s místními politiky - stejně nezajímá, i když k Sanatorce dnes míří davy šumperských, kteří se s ní chodí alespoň tak nějak rozloučit). Současný majitel Sanatorky alespoň slíbil, že zde bude reliéf nějakým způsobem časem obnoven, a to jako věrná kopie, zhotovená podle fotografického nasnímání v 3D. Ale v Šumperku už se toho naslibovalo …
Na závěr si už snad jen prozraďme, že Pelikánův reliéf, jehož originál už asi moc turistů neuvidí, má rozměry 360 x 310 x 20 cm, že je tvořen pěti figurami (žena, představující lidskost, a čtyři nahé děti ve stylu barokních putti) a že více zajímavostí o areálu šumperské Sanatorky si můžete přečíst na: