Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
Se všemi těmi „nej“ je to vždy velmi ošidné a pokud se nejedná o rozhodnutí na základě veličiny prokazatelně změřitelné, tak i zavádějící a na momentálním pocitu či zaměření hodnotícího postavené. U architektury to platí dvojnásob, takže možná bude lepší říct, že tento – již od roku 1958 památkově chráněný - objekt, nacházející se za šumperskou radnicí, je ze všech zdejších historických měšťanských domů tím „nejkoukatelnějším“. Navíc se jedná o budovu, která je všeobecně klasifikována jako hodnotná klasicistní stavba s gotickými základy (nebo jádrem) a rokokovou fasádou.
Bytový dům, který je považován za pozoruhodný doklad stavebního vývoje historického jádra města, byl koncem 90. let minulého století nepříliš šťastně renovován, díky čemuž se zde výrazně zvýšila vnitřní vlhkost zdola (dlažby, odpady) i shora (střecha).
Přesto, že zde přes sebou na první pohled evidentně máme trojpodlažní dům, bývá popisován jako jednopatrový řadový dům, doplněný atikovým patrem. Nachází se v západní frontě „radničního“ náměstí a byl postaven z kamenného a cihelného zdiva. Nejnápadnější je na něm ovšem hladká vápenná omítka růžové barvy, zdobená bílými štuky.
Průčelí je tříosé, členěné pravoúhlými okny, a v jeho pravé dolní části je umístěn půlkruhově zakončený vstupní portál s klasicistním pískovcovým ostěním. Portál je rámován štukovými pilastry a rokokovou supraportou s motivy zrcadla a baldachýnů. Také okna v obou patrech lemují štukové šambrány a zdobí stylizované květinové, volutové a kartušové motivy. Dolní část domu je vyhloubena ve skále,jeho zadní průčelí je dvouosé a celou podobu objektu doplňuje dvůr, obklopený z jižní a severní strany vysokou cihelnou zdí.
Doplnění článku: Původní podoba článku vznikla na počátku roku 2019. A za pár (téměř v přesně v tom číselném slova smyslu) let bylo všechno trošku jinak. Růžovo-bílá rokoková zdobnost zmizela a dům se oblékl do poměrně nudné a nevýrazné hnědi moka kávy. Jestli to byl nápad našich památkářů nebo nového majitele objektu netuším, ale vysloveně šťastný nápad to nebyl. Zmizelo totiž další šumperské nej ...
Za zmínku snad ještě stojí někteří majitelé a obyvatelé tohoto domu, ve kterém se v I. polovině minulého století nacházel krámek s olomouckou moukou. Rokoková výzdoba průčelí je spojována s rokem 1825 a kožešníkem Josefem Kastnerem. Jeho nejmladší syn Josef Evangelista sice zemřel již v 21 letech, ale předtím stihnul namalovat cennou sérii perokreseb Šumperka na počátku 40. let 19. století. V roce 1906 Kastnerovi vystřídal obuvník Emanuel Mühl.