Šumperk – poeziomat
Od října letošního roku má severomoravské město Šumperk další atrakci, kterou se přirovnává k našim největším a nejznámějším městům. Po Praze, Brně, Olomouci a Mariánských lázních se totiž i zde objevil poeziomat. V tomto případě se jedná o černou, ze země vyrůstající, rouru připomínající periskop ponorky, ze které zní básničky.
Poeziomat se nachází na Polské ulici (resp. na rozhraní ulic Polská a Na Hradbách), tedy v historickém centru města a těsné blízkosti středověkých městských hradeb i Bluesové lavičky. Lavičku i recitační stroj sem nechal instalovat Šumperský okrašlovací spolek. O instalaci automatu na básničky se přitom v Šumperku začalo mluvit již na konci roku 2017 a už tehdy bylo v plánu toto místo.
Poeziomat je přístroj ve stylu juboxu, který po zmáčknutí tlačítka bezplatně odrecituje jednu z jedenácti básní (další mají postupně přibývat, protože volné kapacity zde jsou). Mezi autory básní najdeme např. Pavla Šruta i dílka šumperských autorů. Jednotlivé básně namluvili děti i dospělí, včetně oblíbeného šumperského herce Petre Krále. Pořizovací cena poeziomatu se prý pohybovala okolo tří stovek tisíc korun.
Vynálezcem „pouličních automatů na básničky" je – stejně jako v případě oblíbených Pian na ulici - Ondřej Kobza. Ten prý dokázal svůj nový nápad dostat také na ulice Madridu, Kyjeva, Moskvy, Berlína, Lodže, Bratislavy i New Yorku.
Na závěr ještě jedna poznámka. Autor tohoto článku má sice k poezii i snahám oživit centrum rodného města vztah veskrze kladný, ale peziomatem nijak nadšen není. Vadí mu to, že zde nelze jednotlivé básně navolit, ale pustí je automat podle pořadí (to asi bude vadit více lidem, ale zase je to vždy taková malá sázka do loterie). Druhým problematickým momentem (možná ještě větším) je umístění poeziomatu. Vlhký stinný kout u hradeb asi není tím nejromantičtějším místem, kde by chtěl poeta mámit svou vyvolenou, a navíc ještě před nedávnem se přesně na tomto místě nacházelo veřejné psí WC. Na druhou stranu se ovšem traduje, že toto místo bylo vybráno proto, že zde stával dům, ve kterém údajně žila milenka básníka Jiřího Wolkera. A to by jistý smysl dávalo ...