Loading...
Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého, pocházející z roku 1728 a nacházející se u severozápadního nároží Klášterního kostela, je všeobecně považována za nejkvalitnější barokní sochařskou prací na území severomoravského města Šumperk. Koneckonců je za jejího autora považován známý a uznávaný moravský sochař Jiří Antonín Heinz. Rok 1868, který si můžeme přečíst na podstavci a který bývá také občas uváděn jako datace vzniku této sochy, je však opravdu pouze rokem, kdy byla socha rekonstruována. Totéž ji pak potkalo ještě v letech 1933, 1970 a 2004 až 2005.
Socha, která je od konce roku 1993 památkově chráněna (na seznamu památek se ocitla ale již v roce 1958), však na tomto místě původně nestála a můžeme ji bez uzardění označit za zdatného turistu. Původně byl totiž její adresou tzv. Točák, později – snad někdy v roce 1882 - se přestěhovala na dnes již neexistující ulici Adolfa Kašpara.
Socha je zhotovena z maletínského pískovce a i s podstavcem dosahuje výšky přibližně 4,5 metru (samotný světec je vyveden v životní velikosti). Rozšiřující se postament má hranolový sokl, zužující se dřík a horní profilovanou římsu. Na přední straně můžeme vidět v oválné kartuši zobrazený reliéf s výjevem shození našeho nejslavnějšího světce z pražského mostu do Vltavy. Reliéf obklopují květinové závěsy a páskové ornamenty. Římsu pak zdobí masivní oblaka s okřídlenou andělskou hlavičkou. Svatý Jan Nepomucký je i zde zobrazen tradičním způsobem i v tradiční ikonografii. Svůj biret drží v pravé ruce, levicí svírá na prsa přitisknutý krucifix a v jeho svatozáři „svítí“ pětice zlacených hvězd.
A co dodat na závěr? Socha vznikla s určitostí v období let 1720 až 1740 a jedná se o jednu ze dvou dodnes dochovaných soch sv. Jana Nepomuckého v Šumperku. Sochu v Radniční ulici charakterizuje jistá dynamika pohybu, daná pokrčenou levou nohou, vytočeným tělem i dovedně zvýrazněnou drapérií oděvu. Světcovy oči jsou upřené k nebesům. A je zajímavé, že tato socha sv. Jana Nepomuckého je jedinou šumperskou kamennou památkou z období, kdy ve městě Jiří Antonín Heinz působil.