Telgárt
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Vesnice Telgárt leží ve východní části Nízkých Tater. Významné místo pro začátek, nebo konec přechodu hřebenovky Nízkých Tater. Je zde vlakové spojení a začátek turistických tras.
Fotogalerie
Obec Telgárt se nachází na pomezí Nízkých Tater, Slovenského ráje a Slovenského rudohoří. Vznikla v první polovině 14. století poblíž pramene řeky Hronu a cestě spojující Gemer se Spiší. První písemná zmínka o obci se našla v Jágerské kapitule a pochází z roku 1326. Původní osada byla známa pod názvem Tiergarten, což v překladu znamená obora, neboť už od roku 1288 zalesněné území rozkládající se na východ od Muráně bylo rezervováno jako myslivecký revír uherských králů. Ve 14. a 15. století prošla obcí hornická a zemědělská kolonizace a podle daňových a urbářských záznamů obec patřila pod muráňské panství, později pak do Gemerskomalohontské župy. Obyvatelé Telgártu se v té době živili chovem ovcí, dobytka dřevovýrobou a povoznictvím. Rozvojem železářského průmyslu v 18. a 19. století se změnil i zdejší život, neboť přibyly nové pracovní příležitosti.
Další rozvoj obce nastal při výstavbě zdejší železniční trati. V letech 1921 až 1934 žilo v obci kolem 5000 obyvatel (z toho na 3200 dělníků a techniků z celého Československa). V této době byla obec elektrifikována, postaven vodovod, telegraf, obecní cesty a škola. V období druhé světové války během Slovenského národního povstání se v okolí Telgártu odehrály těžké boje mezi německým vojskem a slovenskou armádou. Při těchto bojích byla dne 5. září 1944 obec vypálena. Zhořelo 263 domů a její obnova byla uskutečněna až začátkem padesátých let. Zničené dřevěné domy byly nahrazeny již novými zděnými. V letech 1948-1990 byla obec přejmenována po komunistickém politikovi Janu Švermovi - Švermovo.