Loading...
K nejstarším tišnovským komunikacím, které spojovaly centrum města s blízkým Předklášteřím, patří dnešní Jungmanova ulice. V minulosti ji lemovaly četné výstavné domy, v jejichž přízemních mázhausech se nacházely hospody. Do dnešních časů se dochoval dům Na Pekle, Panský dům, Humpolka, dům Na Perštýně a dům U Jana. Nejstarším objektem je dům Na Perštýně, nejkrásnějším pak dům U Jana (o něm jsem se tady zmínil posledně), ale nesmíme zapomenout na skvostné stavení nacházející se směrem od středu města na opačném konci ulice a vypínající se tam z malého rynečku.
Je jím patrová budova, jejíž hladká fasáda je členěna lizénami a pilastry a patro je od přízemí oděleno kordonovou římsou. Nazývá se Millerovým domem – to po jednom z nejvýznamnějších tišnovských starostů – Františkovi Millerovi, který byl jeho vlastníkem a navíc v něm měl umístěnu koželužnu.
Objekt vznikl začátkem 18.století přestavbou staršího stavení na patrový hostinec. Po stavebních úpravách na konci století jej ozdobila mansardová střecha a koncem „století páry“ byl rozšířen, přičemž ale zůstal jeho původní pozdně barokní vzhled zachován.
Starosta Miller se jeho vlastníkem stal roku 1870. Interiéry později prošly proměnou na pivovar, ve druhé světové válce na kanceláře gestapa a po ní sloužil jako dům nájemní a kanceláře v něm mělo umístěno Bytové družstvo.
Památkově chráněn je od roku 1964, ale jak asi ta ochrana vypadala, když byl po „sametu“ sice vrácen svým původním vlastníkům, ale nacházel se v havarijním stavu a hrozila mu demolice?
Naštěstí jej od rodiny Millerů na konci minulého tisíciletí odkoupilo město a po rozsáhlé rekonstrukci, která přišla na více jak 20 miliónů korun (třetinu ale hradily norské fondy) v něm roku 2011 slavnostně otevřelo muzeum.
Nejprve se sice zvažovalo o zřízení sociálních bytů, ale nakonec zvítězil šťastný nápad obnovit městské muzeum, které zaniklo někdy ve třicátých letech dvacátého století. Díky rekonstrukci byly objeveny pozoruhodné malované trámové stropy a kromě nich mohou návštěvníci shlédnout expozice o historii města i okolí a načerpat informace o přírodě Tišnovska.
Mimo to se v interiérech Millerova domu konají různé výstavy, přednášky a koncerty a je možnost navštívit také literární kavárnu.