Toulovcovo náměstí ve městě Litomyšl
Tohle tak trochu „utopené“ náměstíčko nalezneme hned pod zámeckým návrším. Má tvar obdélníku o stranách 50 x 40 m a podobu, jakou známe dnes, nese až od začátku minulého století. Největší ozdobou jeho plochy je kromě parčíku hmota kostelíka Rozeslání sv.Apoštolů. První písemná zmínka o něm pochází až z roku 1407, ale pravděpodobně je mnohem starší a jeho předchůdkyní byla kaple propojená podzemní chodbou se špitálem.
I tak je ale tento kostelík nejstarší sakrální památkou Litomyšle. Jedná se o gotický objekt, který byl barokně upraven a v devatenáctém století přestavěn novogoticky. Bohužel se v interiéru kromě varhan (19.století) původní vybavení nedochovalo.
Náměstí se dříve nazývalo „Špitálkem.“ To podle útulku pro zchudlé měšťany, na nějž věnoval velký finanční obnos slovutný litomyšlský měšťan Vavřinec Toulovec z Třemošné. Zlé jazyky tvrdí, že to s tím štědrým darem nebylo jen tak – tenhle pán býval loupeživým rytířem, který se živil zbojem, ale pak se v něm zřejmě hnulo svědomí, začal se kát... a aby se zbavil svých těžkých hříchů, obdarovával z nakradeného majetku chudé.
Toulovcovo náměstí je obklopeno starými interesantními domy. Na horní straně je ohraničeno ulicí B.Němcové a na spodní jej ulice Špitálská a ulice Magdalény Dobromily Rettigové spojuje s litomyšlským Smetanovým náměstím. M.D.Rettigová tady v letech 1834 – 45 žila v nárožním domě.
V současné době rynek zejména přes letní sezónu ožívá tzv.prázdninovými pátky, kdy se vpodvečer pro veřejnost hraje nějaká pohádková divadelní hra (určena „dětem“ od tří do 99 let) a poté nasleduje koncert folkové skupiny.