Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Na území Třebovle, malé obce na Kolínsku se 400 obyvateli, se nachází velmi zajímavá, raně gotická, památka. Jedná se o areál hřbitovního kostela sv. Bartoloměje. Drobná, ale pozoruhodná, stavba pochází pravděpodobně ze II. třetiny nebo z konce 13. století a její podoba je zřejmě ovlivněna kamenickou hutí v Kouřimi. Písemně je Kostelík poprvé zmíněn v roce 1352 nebo 1354 jako jeden z farních kostelů kouřimského děkanátu.
Ve II. polovině 17. století došlo k částečné barokní úpravě, spočívající například k instalaci velkých oken v lodi a v presbytáři. V II. polovině 19. století, konkrétně v letech 1864–1865 je přistavěna sakristie na jižní straně, která nahradila tu původní, severní. K dalším drobným úpravám došlo ještě v letech 1898 - 1903. Během ní byla v západním průčelí doplněna nebo přemodelována štuka Božího oka.
Přes provedené úpravy si stavba zachovala původní vzhled typického raně gotického kostela českého venkova z doby vlády Přemysla Otakara II. Jedná se o jednolodn,í severovýchodně orientovanou, stavbu s krátkou obdélnou lodí a čtvercovým užším presbyteriem. V západní stěně lodi se nachází pozdější portál s druhotně užitými staršími gotickými prvky. Nad portálem vidíme mramorový reliéfní znak Kouřimi s chronogramem (zřejmě 1661) a barokní okno. V jižní stěně se nalézá ústupkový, bohatě profilovaný, raně gotický, hrotitý portál. Vidět zde můžeme i portálek vstupu na kruchtu nebo velké půlkruhové barokní okno. Stavbu oživují i gotická okénka, mramorový klasicistní náhrobek v nice, dva železné a jeden kamenný gotický kříž.
Interiér lodi je plochostropý, se zbytky nástěnných maleb; presbytář má raně gotickou žebrovou klenbu. Triumfální oblouk je rovněž gotický, hrotitý. V kněžišti se nachází také původní gotické sanktuárium a část pozoruhodně kvalitních nástěnných maleb, zřejmě ze 70. let 13. století. Původně byly, pravděpodobně, malbami pokryty všechny stěny kostela. Nejdůležitější je velká malba trůnící Moudrosti Boží, ztvárněné sedící ženskou postavou, kterou doplňují čtyři starozákonní proroci. Jedná se o unikátní umělecký celek z doby vlády posledních Přemyslovců. V západní části lodi je vestavěna zděná tribuna z přelomu 19. a 20. století. V půdním prostoru jsou na západním štítu malby lilií v červené a šedé barvě; ty pocházející zřejmě z období pozdní gotiky.
Mobiliář je pseudoslohový, doplněný několika barokními obrazy - včetně Brendlovy kopie - z přelomu 17. a 18. století a novogotickým oltářem z roku 1905. Varhany od pražského varhanáře Jindřicha Schiffnera pocházejí z roku 1898.
Hřbitovní areál okolo kostela je ohraničen ohradní zdí se vstupní bránou. V areálu se nachází barokní Zvonice a několik kvalitních klasicistních náhrobků, většinou však těžce poškozených. Samostatná jednoduchá hranolová Zvonice byla vedle kostela sv. Bartoloměje postavena v roce 1661. Je raně barokní a jsou v ní zavěšeny tři zvony z let 1563, 1612 a 1622. Nacházejí se zde i tři renesanční náhrobníky z kostelní podlahy.
Celý areál se od roku 2008 postupně rekonstruuje.