Trenckova rokle
Turistické cíle • Příroda • Rokle
Známý a trochu tajemný vůdce pandurů baron Trenck je na jižní Moravě spíše nechvalně proslavený, o čemž svědčí i to, že v paměti přežívá hlavně jeho věznění na Špilberku. Za své vojenské kariéry upadl několikrát v nemilost, což ho nutilo k častému skrývání v nejrůznějších koutech a zákoutích. Jednim z takových míst byla dle pověstí i rokle potůčku pramenícího nedaleko Drahonína, který se po necelém kilometru toku spojuje s říčkou Loučkou.
Pověst říká, že když baron Trenck uprchl s několika věrnými před trestem, ukryl se právě zde v soutěsce. Jednoho dne je vyrušil bylinkář z nedalekého Drahonína, který přišel do rokle sbírat léčivé rostliny. Pod výhrůžkou smrti ho přesvědčili, aby je neprozrazoval a také aby je zásoboval masem, za což ho ale i bohatě odměnili - proto jim bylinkář každé čtyři dny přivedl ovci, za kterou dostal 20 dukátů, na tehdejší dobu pro venkovana nevídanou částku. Tak to šlo několik týdnů, až baron i jeho kumpáni z rokle zmizeli. Zůstalo po nich jen ohniště - které je na místě dodnes, protože v roklině vzniklo v průběhu doby trampské tábořiště.
Skalní soutěska, která působením potůčku vznikla, je často přirovnávána k divoké kráse Slovenského ráje, a to především díky vodopádkům a kaskádám, které na potůčku vznikly díky jeho prudkému spádu. Jedná se o chráněný přírodní útvar, který je v oblasti Českomoravské vrchoviny ojedinělý.
K soutěsce se dostanete buď po neznačené cestě z Drahonína, nebo po červené značce ze Skryjí, případně po kombinaci modré a červené turistické značky ze Stříteže.