Loading...
Se sochami sv. Jana Nepomuckého se na našem území setkáváme velmi často, ale jeho zpodobnění v jihočeském městečku Trhové Sviny je svým způsobem naprostým unikátem. Už jen proto, že zde Johánek z Pomuku nehraje až tak vůdčí roli jako jinde a ženský element ho tady dokonce lehce zastiňuje.
Hranolový pilíř s barokními sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory najdeme v západní části Žižkova náměstí a podle datace v kartuši byl zbudován roku 1722. Sloup tvoří třístupňová základna a dvoudílný sokl, který přechází do dříku s nápisem v ryté kartuši se segmentově vykrojenými rohy. Nad římsou soklu je usazeno tělo pilíře s nikou na čelní straně.
V ní – nebo přesněji řečeno před ní - je umístěna socha sv. Barbory v rozevlátém rouchu a s typickými atributy. Korunovaná světice stojí v kontrapostu, s předsunutou levou nohou. Levou rukou se opírá o velkou knihu a současně na ní přidržuje kalich s hostií. Pravou rukou si na hrudi drží část oděvu. Doprava lehce nakloněná hlava hledí vzhůru.
Nad vrcholem niky je položena římsová deska, která nese sokl vrcholové sochy sv. Jana Nepomuckého. Světec je zobrazen v tradičním oděvu (klerika, rocheta s krajkovým lemem a kožešinová almuce) i s obvyklými atributy. Oběma rukama Johánek z Pomuku přidržuje na hrudi diagonálně položený kříž s Ukřižovaným.
Sloup se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory byl vztyčen na základě objednávky zdejších měšťanů. Předpokládá se přitom, že je dílem českobudějovického kameníka Zachariáše Horna, kterému v sochařské části zřejmě vypomohl uznávaný mistr Josef Dietricha.
Je ovšem zajímavé, že při srovnání velikosti obou soch je zřejmé, že by do niky spíše patřila socha sv. Jana Nepomuckého a na vrcholu by pak trůnila sv. Barbora. Z textu na dříku však vyplývá, že sloup byl skutečně postaven ke cti tohoto oblíbeného českého světce. V 18. století přitom byla v Trhových Svinech sv. Barbora velice uctívána, takže je více naž pravděpodobné, že sloup byl původně komponován se sochou sv. Barbory – coby patronkou města - na vrcholu a menší sochou sv. Jana Nepomuckého v nice. A když byl tento roku 1727 kanonizován, obě sochy se prostě prohodily.
Celý sloup je považován za významný urbanistický prvek dotvářející prostor Žižkova náměstí i cenný příklad rané úcty k novému zemskému patronovi a doklad barokního uctění sv. Barbory jako patronky města i dobré smrti. Navíc zde před sebou máme ukázku regionální úrovně kamenického řemesla v I. třetině 18. století. A tak se nemůžeme divit, že se sloup stal naší chráněnou kulturní památkou hned v květnu roku 1958. Od listopadu roku 1990 je navíc součástí zdejší památkové zóny.