Buškův hamr
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Při hledání zajímavých míst v okolí Nových Hradů jsem naprostou náhodou narazil na unikátní technickou,plně funkční památku Buškův hamr.Ihned jsem hamr zařadil na program letošní dovolené.
A tak jednoho červencového dne,po návštěvě hradu v Nových Hradech a tvrze Žumberk vyrážíme směr Trhové Přestože jedeme se zapnutou navigací,vůbec jí nepotřebujeme.Místní značení je dostačující a spolehlivě nás dovádí k parkovišti vzdálenému zhruba 0,5km od samotného hamru.
Při vstupu do areálu hamru se dozvídáme,že komentované prohlídky jsou každou celou hodinu a máme tudíž chvilku času.Kupujeme vstupenky a věnujeme se nesmírně přítulným kůzlátkům veselé skotačícím v areálu.
Samotná prohlídka začíná promítnutím dokumentů o vzniku hamernictví v Jihočeském kraji a o nesmírně těžké práci tehdejších hamerníků(kovářů).Prohlídka následně pokračuje již s živým komentářem při němž se dozvídáme,jak skupinka nadšenců ze dvou budějovických škol se rozhodla již skoro rozpadlý hamr nejenom opravit a znovuzprovoznění,ale i pomocí tomuto unikátu získat statut technické památky.Součástí prohlídky je i předvedení funkčnosti a ukázka práce hamru.Tehdejší hamerníkův pomocník korigováním průtoku vody uváděl do chodu buď dmychadla u výhní,brus či samotný hamr.K nahlédnutí je i nářadí,které si každý Hamerník vyráběl sám.
Závěr prohlídky pak patří zázemí hamru a seznámení se životem na hamru.
Za čím jedeme?
Technická,plně funkční památka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení je součástí hamru a nabízí klasickou nabídku-pivo,nealko nápoje,káva,čaj.K zakousnutí hamernická klobása,ale i rakvičky se šlehačkou či jiné sladkosti.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vzhledem k tomu,že mně fascinuje jakákoli práce se žhavým či tekutým kovem byl jsem naprosto uchvácen....
Ostatní informace
Hamr je otevřen od poloviny května do konce září.Vstupné 60,-/30,-