Buškův hamr (unikátní technická památka, Trhové Sviny)
Turistické cíle • Technická památka
Buškův hamr není jen zajímavou usedlostí nacházející se v těsné blízkosti jihočeského městečka Trhové Sviny, ale hlavně úžasnou – navíc stále plně funkční – technickou památkou, kterou můžeme s klidným svědomím označit za unikát. Jedná se vlastně o kovárnu na vodní pohon pocházející z roku 1780 (některé informační prameny ovšem datují jeho vznik až rokem 1838), která je jedním ze tří dochovaných funkčních hamrů na našem území.
Tím nejpodstatnějším, co zde uvidíme, je gigantický dubový buchar zvaný kobyla. Sloužil hamerníkům k opracovávání železných výkovků a se svou hmotností okolo 300 kg je největším v celé České republice. Navíc dokáže kovat rychlostí až 150 úderů za minutu.
Celé zařízení Buškova hamru na Klenském potoce je poháněno třemi vodními koly, která uvádějí do chodu buchar, brusku a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou.
Součástí prohlídky hamru je nejen expozice výrobní části hamru, ale také sbírka dobového nábytku a „domácích spotřebičů“. Zcela jedinečná je ovšem kolekce hamernického nářadí s vysokou historickou hodnotou. Cenná jsou zejména různá kladiva a kleště vlastní výroby. V kovárnách zdejších hamrů se ale vyráběli hlavně pluhy (a další zemědělské nářadí), sekery, kladiva a lopaty. A Buškovi navíc dodávali své výrobky do železářství v Trhových Svinech.
Je docela zajímavé, že právě Buškův hamr byl u nás provozován nejdéle. Poslední hamerník se svou rodinou zde žil ještě koncem 70. let minulého století. Samotný hamr ale fungoval „jen“ do roku 1950 (poslední 3 roky ovšem pouze jako dílny pro místní státní statky). Do současné podoby pak byl rekonstruován v letech 1990 až 1995.
Areál Buškova hamru je tvořen obytnými, hospodářskými a výrobními budovami. Zcela vlevo stojí přízemní obytná budova, na kterou navazuje obdélná klenutá maštale a otevřená kůlna s vozovnou. Na jižní straně dvora stojí budova hamru, která má samostatný vstup mimo tento uzavřený dvůr. Vedle hamru se nalézá ve svahu pod náhonem obdélná stodola.
Vzhledem k tomu, že se jedná o unikátně dochovaný hamr společně s obytnou částí a nezbytnými hospodářskými objekty, který navíc tvoří ojedinělý a – díky rekonstrukci z konce 20. století - plně funkční areál s mobiliářem zapůjčeným ze sbírek Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, jistě nepřekvapí, že mezi naše chráněné památky patří již od května roku 1958.
Buškův hamr, který je jedním ze zastavení NS Trhosvinensko a nachází se přibližně kilometr jihozápadně od Trhových Svinů, lze navštívit od poloviny května do poloviny října. Otevřeno je každý den kromě pondělí, a to od 10:00 do 17:00 hod. Vstupné do této unikátní technické památky přijde na 100 Kč, snížené je za 60 Kč a fotografování zdarma.
Součástí hamru je také „stodolní“ občerstvení s vnitřním i venkovním posezením, kde lze také získat tištěné materiály v angličtině a němčině nebo zakoupit turistické známky i vizitky. Toto občerstvení je současně pokladnou a svým způsobem také malým informačním centrem. V areálu hamru se rovněž konají různé příležitostné kulturní akce.
Na závěr ještě jedna poznámka: Hamr s adresou Trhové Sviny č.p. 332 nese své jméno zcela oprávněně. Prvním zdejším hamerníkem prý sice byl Josef Foissner, ale Buškovi pak tuto usedlost s hamrem vlastnili celé období od roku 1843 do konce sedmdesátých let 20. století.