Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Dolnorakouský podunajský Tulln patří mezi města, nabízející svým návštěvníkům historických památek minimálně několik habadějů. A jestliže se kdysi dávno pro nesourodý hudební mišmaš velkého rozsahu používalo rčení „Od Bacha po Vlacha“, tak tady je ten rozsah časově mnohem delší. Na jedné straně je milníkem Madam Antika, na té druhé potom Herr Biedermaier. A právě z „prvního břehu“ pochází pozoruhodná a unikátní stavba na půdorysu podkovy, tedy Římská – nebo svého času také Solná - věž. Původně se v tomto případě jednalo o západní obrannou baštu římského jízdního tábora Comagenis.
Věž je kamenná a pochází z období kolem roku 300 (nejpozději 370) našeho letopočtu, tedy z pozdní fáze, kdy už se součástí tábora stávaly také právě kamenné stavby (tábor s dřevěnými hradbami existoval již okolo roku 100). I ve středověku měla věž hlavně obrannou úlohu a až později se stala městským skladem soli. Ani to však nebyla její poslední funkce; chvíli byla zbrojnicí a v letech 1929 až 1967 sloužila jako evangelická modlitebna. Dnes zde najdeme dům bratrství „Comagena". V roce 1984 byla věž zrekonstruována (rekonstrukce interiéru však proběhla již v letech 1969 až 1970) a díky tomu se zjistilo, že se stále jedná o originální stavbu z období Římské říše. Můžeme tedy hovořit o jedné z mála plně zachovaných historických budov této epochy na sever od Alp a současně i o jedné z nejstarších staveb na území celého Rakouska. I proto moc nepotěší fakt, že věž si můžeme prohlédnout pouze z venku.
Tuto kamennou třípodlažní stavbu najdeme nedaleko dunajského nábřeží, na stylové adrese Donaulände 38. Je postavena do tvaru podkovy nebo písmene U o délce 12 metrů. Její šířka je 6 m a výška až ke hřebeni střechy téměř 10 metrů. Průměrná tloušťka jejich stěny je 90 cm.