Tulln an der Donau – karner a Tříkrálová kaple (Karner und Dreikönigskapelle)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Jednu z nejkrásnějších a nejzajímavějších památek dolnorakouského města Tulln na Dunaji najdeme u jihovýchodního nároží zdejšího farního kostela sv. Štěpána. Jedná se o pozdně románský karner, postavený ve II. čtvrtině 13. století, pravděpodobně kolem roku 1240. A nejen to, tato kostnice bývá uváděna jako – řekněme druhá - nejkrásnější stavba svého druhu v celém Rakousku. Najdeme zde klasický dvoupodlažní karner, tedy stavbu, kde podzemní část tvoří kostnice neboli ossarium a horní kaple, se střechou ve tvaru pyramidy. Jako příjemný bonus nás v Tullnu čeká pozoruhodný nádherný severozápadní (ve směru k Wiener Straße) portál s bohatou sochařskou výzdobou, kde se střídají lidské postavy, rostlinný dekor i klenuté vlysy. Malé sloupky ve stylu normanské sakrální architektury připomínají dokonce slavnou Riesentor katedrály sv. Štěpána ve Vídni. Součástí portálu, ke kterému vede vysoké schodiště, jsou také románské dřevěné dveře, včetně původního železného kování. Původní schody však už dnes najdete pouze v muzeu. Na východní straně této stavby pak najdeme klasickou románskou apsidu.
Suterén karneru tedy sloužil jako kostnice a trezorová místnost. Až do roku 1785 zde byly shromaźďovány exhumováné ostatky ze zdejšího hřbitova, který obklopoval současný farní kostel. V nadzemní části se nachází pozoruhodná kaple, na jejichž stěnách byly částečně zachovány fresky, zobrazující nejen Poslední soud, adoraci Krista Třemi králi, pět moudrých a pět pošetilých pannen a další výjevy ze Starého i Nového zákona, ale také různé alegorie lidských neřestí a ctností. Fresky jsou navrženy tak, aby byly dobře vidět od oltáře. Podle některých znaků, připomínajících vídeňský chrám sv. Štěpána, karner v Mödlingu nebo kostel v maďarském Szombathely, bývá tullnská kostnice přisuzována vídeňské stavební huti. Předpokládá se přitom, že pozoruhodná budova na půdorysu 11-hranu byla postavena zásluhou posledního babenberského vévody Friedricha II.
Kruhový interiér této pozoruhodné stavby bývá přístupný v letních měsících, v čase od 7.30 hod. do 19.30 hod. Jeho návštěva je nepsanou povinností, protože nejde jen o skutečný klenot tohoto města na Dunaji, ale současně o jednu z nejvýznamnějších staveb svého druhu v Evropě. Nebo řekněme alespoň, že tullnský karner je všeobecně považován za vynikající ukázku pozdně románské architektury na území Rakouska a stavbu s nejvyšší hodnotou z umělecko-historického hlediska. Rovnat se mu může snad jen podobná stavba ve štýrském Hartbergu.