Tůňka na Milíři
Pokud vystoupáte z Vysoké nad Labem na kopec Milíř, který láká turisty svojí rozhlednou s pěkným výhledem do Polabí, můžete po sto metrech další chůze dojít k malé tůňce s vodníkem. Přivede vás k ní červená turistická značka ve směru k Roudničce.
Ještě v 70. letech minulého století byla tůňka místem rozmnožování několika druhů obojživelníků. Vyskytovali se zde čolci a žáby. Jmenujme alespoň čolka obecného, skokana hnědého a ropuchu obecnou. Žili zde i brouci potápník vroubený nebo vodomil. Bohužel tůňka byla pozvolna zanášená listím a větvemi z okolních stromů, až zanikla. Nikdo o ni nepečoval, nečistil ji. Naopak někteří ji považovali za dobré místo pro odložení nepotřebných věcí (rám od kola, lucerna, desítky kilogramů střepů….). Je těžko pochopitelné, že se někdo táhne na kopec s odpadem, když jej může odvézt do sběrného dvora nebo vhodit do určených kontejnerů dole v obci.
Budiž pochválen zřizovatel naučné stezky na Milíři, který tůňku zbavil odpadu a vyčistil ji. Je naděje, že se do ní vrátí život, přiláká obojživelníky z blízkého okolí a na vodní prostředí vázaný hmyz. Voda má šanci se díky nepropustnému podkladu v tůňce udržet. Na návrat života do tůňky dohlíží vodník :-).