Uherské Hradiště - kašna na Mariánském náměstí
Hodnotné barokní dílo ze sedmnáctého století krášlí Mariánské náměstí a je umístěno mezi sloupem se sochou sv.Floriána a majestátním mariánským sloupem, ale blíž k němu. V minulosti kašna stávala přímo vprostřed rynku, roku 1715 ale byla přestěhována na současné místo, aby ho uvolnila pro vztyčení morového sloupu. Roku 1982 prošla rekonstrukcí, další velká renovace se uskutečnila roku 2016 a provedl ji akademický sochař Jindřich Martinák.
Skládá se z velké pískovcové vany s hladkými stěnami v podobě čtyřlistu, obruba a sokl jsou profilované. Ze středu nádrže se vypíná čtverhranný sloup zdobený zvířecími plastikami s otevřenými ústy (maskarony), z nichž tryská voda. Nahoře na sloupu se nachází mísa tvaru mušle, která byla začátkem 19.století doplněna empírovou vázou. Ta je bohatě dekorována závěsem z listů, květů a ovoce, propleteným stuhou – tzv.festonem.
Všechny ty hlavičky a masky na kašně byly inspirovány renesančním stylem Severní Itálie. Kašnu zrobil (spolu s tovaryši) roku 1697 kameník Josef Rossi. Se svými podřízenými se poté rozhádal, oni si pronajali část kamenolomu u Cetechovic a téměř třicet let si spokojeně žili z výdělků, které získávali za plnění náročných zakázek vyráběných z místního mramoru.
V nádrži jsou dnes zabudovány moderní vodní trysky.