Uherské Hradiště - Mariánské náměstí
Ty dvě věže, které na něj z povzdálí shlížejí, už k němu nepatří. Jedna je součástí kostela Zvěstování Panny Marie a areálu bývalého františkánského kláštera, jenž je umístěn za nárožní budovou s historizující fasádou ve Františkánské ulici... no a ta druhá vyšší a poněkud nakloněná zase přináleží staré radnici ve vedlejší Prostřední ulici.
Největší dominantou Mariánského náměstí je „pouze“ to sochařské veledílo, podle něhož nese své jméno a které obdélníkový rynek o rozměrech 150 x 50 m zdobí přesně v jeho středu. Kvůli němu musela být roku 1715 směrem na západ posunuta městská kašna zdobená maskarony z konce 17.století, kterou pro město vyhotovil Karel Josef Rossi.
(Věřím, že autor dostal za svou práci štědře zaplaceno a tudíž mu mohlo být její nové umístění „šumák“, ale o tom už se v análech nikde nepíše...)
Na místě kašny se po skončení druhé vlny strašné morové epidemie, která v Uherském Hradišti zabíjela v roce 1715, ihned započalo s přípravou stavby děkovného mariánského sloupu. Město jako stavební materiál dodalo cetechovický mramor a z něj mezi lety 1718 až 1721 vytvořil brněnský mistr sochařský Antonín Riga pozoruhodné a členité dílo. Nad základním podstavcem se tyčí skulptury čtyř morových ochránců – sv.Františka Xaverského, sv.Floriána, sv.Karla Boromejského a sv.Petra z Alkantry. Vrcholku sloupu pak vévodí vznášející se postava Bohorodičky.
Zdá se, že oproti Masarykovu náměstí je to Mariánské na původní fasády historických domů poněkud chudší, ale tento „nedostatek“ zase nahradí hezky upravená odpočinková zóna v jeho středu.
Tady se na lavičce můžeme v klidu zamyslet třeba nad tím, do které restaurace si po náročné prohlídce městského centra zajdeme na oběd. Na Mariánském rynku je jich hladovcům k dispozici hned několik a dilema, zda zajít do Pizzerie Ristorante Maxi anebo raději do restaurace Orlovna či Restaurace u Bláznivé slepice, dá mozku člověka pořádně zabrat.
Ti nerozhodní anebo ti, kteří zas až tak hladoví nejsou, pak můžou navštívit podnik Dobré pivo, neboť jak ze slov zpěváka Petra Nováka všichni dobře známe – „Hlad je stejně jen převlečená žížeň...“