Uherské Hradiště – barokní lékárna
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Budova barokní lékárny „U Zlaté koruny“ v Uherském Hradišti patří mezi nejkrásnější objekty tohoto historického města. Tento dům s neorenesančním průčelím z roku 1884 se nachází na Masarykově náměstí a lékárna je zde provozována již od konce 17. století. První úřední záznam o ní pochází z roku 1689. Samotný dům č.p. 148 pochází, přes některé středověké prvky, zřejmě až z přelomu 16. a 17. století. Původně se dokonce jednalo o měšťanské domy dva; ty poté výše uvedená novorenesanční fasáda spojila v jeden objekt.
Nejcennější výzdobou interiéru lékárny jsou barokní nástropní fresky, které jsou dílem známého olomouckého umělce Josefa Ignáce (Josepha Ignatze) Sadlera, švagra jiného známého moravského malíře J.K. Handkeho. Tyto fresky pocházejí z II. poloviny 18. století (z období po roce 1752), kdy budovu nechal přestavět nový majitel, Ignác Pilchowitz. Svědčí o tom i chronogram na stropě.
Klenutý strop se štukami nabízí vyobrazení slavných antických lékařů a lékárníků. Vidíme zde takové osobnosti, jako jsou Demokritos, Andronikos, Celsus, Herophilos, Evagoras, Dioskorides, Theophastos nebo Galenus. Také zde nacházíme alegorické obrazy Zkoušky, Rozumu a ročních období. Ve středu je situován obraz Herma a Hippokrata. Veškerá tato výzdoba byla svého času připisována Ignáci Josefu Raabovi. Sadlerovy fresky byly v minulosti několikrát restaurovány, například v roce 1925 (J. Koehler) a v roce 1970 (K. Benedík). O fresky v interiéru se svého času zajímal i významný český malíř Josef Mánes.
Od roku 1877 se lékárna stává centrem schůzek národních, kulturních a politických představitelů města i širokého okolí, například prvního českého starosty královského města Uherské Hradiště, zemského poslance Moravského sněmu nebo zakladatele týdeníku Slovácké noviny.
Dům měl původně podloubí, které bylo v letech 1883 – 1884 zastavěno. Tím došlo k rozšíření vnitřních prostor lékárny. Novorenesanční průčelí budovy je zdobeno sgrafity ing. Havla. K dalším úpravám fasády a portálů došlo v letech 1925 –1932, a to podle návrhu architekta Dominika Feye. K další rekonstrukci historických interiérů a k modernizaci technologie následně dochází až po roce 1993, kdy lékárnu přebral od státu soukromý provozovatel.