Uherské Hradiště - sloup se sochou sv.Floriána
Vypíná se na jihozápadním konci Mariánského náměstí a patří k význačným městským barokním památkám. Tato socha sv.Florána nemá klasickou podobu.
Jako projev vděku za záchranu z pruského zajetí ji nechal roku 1742 zhotovit hradišťský měšťan (a rychtář) Jan Schwarz. Když totiž v témže roce Uherské Hradiště obsadily pruské jednotky, strávily zde dva měsíce a při odchodu sebou jako rukojmí odvlekly tři bohaté místní měšťany, za jejichž vykoupení chtěly později vyžadovat vysokou peněžní částku. Královský rychtář Jan Schwarz byl jedním z nich a právě jemu se podařilo u Prostějova, kde Prusové narazili na císařské vojsko, v následné řeži uprchnout.
Svatý Florián, známý to patron hnčířů, pekařů a hlavně hasičů bývá zpodobňován s putýnkou vody v ruce, ale tady mu namísto putýnky dělají společnost dva andílci. Prý si rychtář přál, aby se tento „jeho“ Floriánek od toho na blízkém Mariánském morovém sloupu alespoň nějak odlišoval.
Dílo se skládá z odstupňovaného soklu s volutovými křídly, sloupu tvaru jehlanu a vlastní skulptury světce. Pilíř je na dvou stranách zkrášlen rytými rámy a na jeho hlavici jsou zpodobněna kamenná oblaka. Nad nimi stojí plastika svatého v životní velikosti, oblečená do vojenského šatu a v ruce držícího praporec.
V září roku 2010 proběhla celková oprava sloupu i sochy, která město přišla na 214 tisíc korun. Restauraci sv.Floriána provedl místní akademický sochař Jindřich Martinák a v prosinci byla opravená skulptura vrácena zpět na podstavec.