Město ležící na levém břehu řeky Moravy bylo založeno roku 1257. Uherské Hradiště je přirozeným, historickým centrem Slovácka, svébytného kraje známěho pro svůj typický folkór, muziku a víno. Uherské Hradiště má kolem 25 tis. obyvatel.
Při putování za velkomoravskou historií jsme se zastavili v jihovýchodní části města Uherské Hradiště, která se nazývá Sady Špitálky. Na nevysokém návrší, na tzv. Sadské výšině (lidově zvaného "Derfle), se zde nacházejí odkryté základy velkomoravského církevního areálu z období Velkomoravské říše, z let 800 - 870.
Křesťanští misionáři zde už na přelomu 8. a 9. století vybudovali jeden z prvních zděných kostelů na sever od Dunaje. Stavbu tvořil kostel na půdorysu kříže s obdélnou předsíní a výklenkem, hrobní komorou, kaplí a kruhovou křtitelnicí. V sousedství kostela stávalo 15 srubových staveb se studnou, dílnami a roubený halový palác. Bylo zde také objeveno rozsáhlé pohřebiště. Vně i uvnitř církevních staveb archeologové odkryli 87 hrobů, nezřídka uložených v rakvích s bohatými milodary.
Předpokládá se, že toto místo bývalo církevním centrem Velké Moravy a sídlem biskupství.
Bylo zde pohřbeno několik zřejmě významných osobností říše. Je také možné, že zde byl pohřben biskup sv. Metoděj a velkomoravský kníže Svatopluk. Lokalita byla definitivně opuštěna v průběhu 13. století.
Tato Národní kulturní památka je volně přístupná bez časového omezení a bez vstupného. Návštěvníci mohou zhlédnout rekonstruovaný půdorys církevních staveb a seznámit se prostřednictvím informační tabule s historií a významem této archeologické lokality, která je majetkem Zlínského kraje ve správě Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Při naší návštěvě jsme byli překvapeni, jak studií historie chtivá je místní mládež. Posléze jsme však zjistili, že místo je pro ně zajímavé svým klidem a jistou odlehlostí a tudíž se zde dají pořádat dobré dýchánky. A historie Velkomoravské říše asi není jejich hlavním námětem.
*
V Uherském Hradišti a okolí nás zaujalo ještě následující: