Uherskobrodská japonská zahrada
Asi se najde jen málo lidí, kteří nikdy v životě neviděli japonskou zahradu. Jsou podobné čínským, ale liší se použitím prvků. Ty klasické byly realizovány pod vlivem náboženství, novodobé už nezobrazují zidealizovanou přírodu ale osobnost jejich autora.
V našem Zlínském kraji je japonská zahrada k vidění např. u lázeňského domu Jestřabí v Luhačovicích, velmi pěknou byl doplněn i arál ZOO Lešná a já při návštěvě Uherského Brodu narazil na jednu takovou „minizahradu“ na nádvoří stavení nacházejícího se naproti zámku.
Má název Japonská zahrada přítelství a vznikla dle návrhů pěti japonských architektů už v roce 1998. Tehdy totiž Uherský Brod navázal družbu s japonským městem Tsukiyono, která pokračuje dodnes.
Jedná se o tzv.suchou zahradu – karesansui, ve které je tekoucí voda zpodobněna pouze pískem anebo malými kameny. Ty větší tvoří „hory“ a směrem do „údolí“ se postupně zmenšují. Zahrada symbolicky znázorňuje hornatou krajinu s řekou a stromy. Jsou pro ni typické jehličnany, bambus, výrazné listnaté dřeviny a kameny. Bambusové tyče si architekti ze „Země vycházejícího slunce“ přivezli sebou, město Uherský Brod dodalo stromky, sazenice, hlínu, kameny z Bílých Karpat a samozřejmě pomocníky.
Zahrada byla hotová za tři dny, ale svou definitivní podobu získala až po čase, kdy zakořenily rostliny, země slehla a usadily se kameny.