Uherský Ostroh – kostel sv. Ondřeje
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jednou z dominant Uherského Ostrohu je barokně-klasicistní kostel sv. Ondřeje. Nachází se v historickém centru města, které bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou, na stejnojmenném náměstí trojúhelníkového tvaru. Obklopují jej výstavní měšťanské domy a vedle něj stojí budova fary. Farní kostel sv. Ondřeje byl vybudován v letech 1751 až 1758 a svým výrazným průčelím vévodí celému prostoru náměstí. Současný kostel stojí na místě starší – a mnohem menší - stavby, vybudované zřejmě koncem 13. století a písemně poprvé zmiňované v roce 1322.
Protože starý kostel za Liechtensteinů zchátral, byl dán v roce 1750 majitelem panství, tedy knížetem Josefem Václavem z Liechtensteinu, souhlas ke stavbě nového kostela s tím, že o náklady se rozdělí pan kníže s farníky. Mobiliář kostela měl přitom uhradit farář Tomáš Javorek. Stavba byla zadána zednickému mistru Kašovi a staviteli Karlu Kučelovi. Kostel sv. Ondřeje je jednolodní stavbou s krátkou příčnou lodí. Nad chrámovou lodí před kněžištěm vidíme klenutou kopuli. Kostel pojme celkem asi 1.800 věřících. Je dlouhý 39,55 metru a v příčné lodi široký 19,35 m. V lodi je vysoký 15,2 m, v kopuli ještě o 4 metry vyšší.
Kostelní věž byla vybudována po levé straně chrámu. V roce 1809 vyhořela a byla opravena v původní podobě čtyřbokého jehlanu. Roku 1905 věž přestavěl do současné podoby strážnický stavitel Josef Doležal. Ve věži byly původně tři zvony, pocházející z různých období; velký z roku 1767, střední z roku 1631 a malý z roku 1791. Na pravé venkovní straně pak visel umíráček z roku 1724. Tyto moravské zvony byly v roce 1880 nahrazeny zvony vídeňskými ... a ty byly v roce 1917 rekvírovány, rozbity a převezeny k válečným účelům. Dnešní dva zvony byly pořízeny v roce 1947 a jsou zasvěceny sv. Ondřeji a sv. Václavovi. Původní věžní hodiny pocházely z roku 1844, ty dnešní „podvěžní“ z roku 1906.
V průčelních půlkruhových nikách jsou umístěny sochy světců, vpravo vidíme sv. Jana Sarkandera, vlevo sv. Jana Nepomuckého. Původně se v kostele nacházelo sedm oltářů. Nový hlavní oltář pochází z roku 1895. Jedná se o umělecké řezbářské dílo J. Riffessera a dominuje mu socha patrona chrámu sv. Ondřeje. Najdeme zde ovšem také sousoší sv. Cyrila a Metoděje, sv. Petra a Pavla nebo postranní sochy Panny Marie a sv. Barbory i sv. Josefa a sv. Anny. Z některých původních bočních oltářů zůstaly zachovány jen nástěnné malby a v roce 1954 je doplnil mramorový oltář Panny Marie Lurdské. Současné varhany pocházejí z roku 1889 a byly pořízeny v Uničově.
Během své existence prošel tento chrám, který byl do roku 1763 kostelem hřbitovním, celou řadou oprav. Kulturní památkou byl kostel sv. Ondřeje prohlášen v roce 1958 (některé prameny ovšem uvádí až rok 1963). Vedle stojící budova současné fary pochází z roku 1836 a autorem její podoby je stavitel František Malbohan. Kulturní památkou je od roku 1998.