Do Uherského Ostrohu na Slovácku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou

Kam a jak jedeme?

V nivě řeky Moravy v Dolnomoravském úvalu na jižní hranici Zlínského kraje leží historické město Uherský Ostroh, je jedním z center Slovácka. Částí Ostrovské Předměstí prochází železniční trať Brno - Uherské Hradiště a hlavní silnice z Břeclavi do Olomouce. Nejznámějším ostrožským rodákem je novinář a spisovatel Zdeněk Galuška, autor knihy Slovácko sa sůdí a nesůdí, narodil se zde malíř František Bezděk a další osobnosti. Původně se město jmenovalo Ostov, potom Ostroh a od roku 1846 Uherský Ostroh. Centrum města bylo vyhlášeno za městskou památkovou zónu. V západní části města stojí zámek, původní románsko - gotický středověký hrad. Z bývalého hradu se dochovala hranolová věž, části zdiva paláce a hradeb. Areál byl v letech 1560 - 70 přestavěn pány z Kunovic na renesanční zámek, obklopený parkem. Roku 1605 ho zpustošili Švédové, za Lichtenštejnů přestal být zámek šlechtickým sídlem a plnil funkci střediska správy panství. Poslední přestavba proběhla na přelomu 18. a 19. století. Od roku 1932 je majetkem města, dokončuje se jeho generální oprava.
Za čím jedeme?

Zámek má tři třípatrová a jedno dvoupatrové křídlo, uzavírají čtvercové arkádové nádvoří, na třech stranách s arkádami v jihovýchodním nároží vidíte hranolovou věž. Na západní straně navazuje vstupní trakt s pozdně renesančním portálem. Z interiérů je nejpůsobivější velký sál a bývalá kaple. K prohlídce si můžete vybrat ze tří okruhů. První z nich je Zámecká galerie s různými výstvami o umění, nebo uvidíte významné historické a kulturní události Ostrožska, druhý okruh - Zámek Uh. Ostroh vás zavede do některých zámeckých místností, třetí okruh - Věž zahrnuje nejstarší zámecké místnosti a výstup na věž. V nejstarších zámeckých místnostech se dochovaly vzácné gotické klenby s konzolami. V části komnat jsou klenby renesanční, místy s bohatou štukovou výzdobou z 20. let 17. století. Z věže vidíe kromě celého Ostrožska i nedaléký HRAD BUCHLOV. Ve věži je nově umístěna expozice hraček a starožitností rodiny Komínkovi. Neméně zajímavé je i podzemí zámku, kde se projdete světem fantasy a scifi. V nově zrekonstruovaných hospodářských budovách v předzámčí vznikla šicí dílna lidových krojů, Infocentrum, hotelové apartmány. V rekonstruovaných prostorách zámku můžete navštívit i Sladovnické muzeum s historickou sladovnou a výrobnou tradičního kvasnicového piva, také je zde regionální vinotéka. Před zámkem stojí památník obětem 1. světové války. Procházíte - li náměstím, všimnete si, že je trojůhelníkové. Dominantou je na něm kostel sv. Ondřeje, původně raně barokní a přestavěn byl pozdně barokně v letech 1751 - 58. Náměstí obklopují historické domy s podloubím, často s renesančními a barokními jádry a historizujícími fasádami z 19. a 20. století. Na jednom domě, kde je hotel Morava zaujme reklama v secesním stylu. Centro měst s Ostrožským Předměstím je spojeno obloukovým železobetonovým mostem z roku 1928. Je to architektonická dominanta města, měřící 206 metrů, šířka měří 15,5 metrů a jeho výška je 14 metrů. Spojuje oba břehy řeky Moravy, která tudy protéká. Netradiční je na mostě jeho obloukové zakončení, které slouží jako zátěž pro větší stabilitu mostu. Stojí u něj památník osvobození národa od F. Uprky z roku 1930 a několik barokních soch - dvě sochy sv. Jana Nepomuckého, sochy sv. Floriana, sv. Petra Alcantury, sv. Libora. Ve městě se nachází Dům dětí a mládeže, dětský domov, domov důchodců, ZŠ a SŠ, zimní stadion, sportovní hala, tenisové kurty, střelnice. Technickou památkou je zde Panský pivovar, stojící v blízkosti zámku. Výroba byla zakončena v roce 2000, dnes je objekt soukromým majetkem. Do centra se dostanete od vlakového nádraží, pak procházíte přes most v přístavišti. Netradičním zážitkem - projížďkou po Baťově kanále na některé z vypůjčených loděk nebo lodí, či hausbotu si tak uděláte pěkné spestření výletu do Uh. Ostrohu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se v jedné restauraci ve městě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámecké okruhy jsme si nemohli prohlédnout, neměli průvodce, ale nahlédli jsme do podzemí se světem fantasy - zajímavě udělaná prohlídka. Město se svými historickými i jinými památkami se nám líbilo, také přístaviště se spoustou lodí.
Ostatní informace
V letních měsících se na nádvoří zámku pořádají slavnosti, divadelní představení a koncerty. Na náměstí sv. Ondřeje probíhají po celý rok různé akce - Bilinkové dny, Esoterický festival, Zámecké kulturní léto, Slavnosti P. O. II., Galuškovo Slovácko, Ostrožské hody a spousta jiných akcí. Jsme na Slovácku, takže charakteristické pro město Uh. Ostroh je slivovice, víno, cimbálová muzika, zdobený lidový kroj, lidová kultura, kerou můžete vidět při návštěvě zdejších akcí.
Uherský Ostroh
Příspěvky z okolí Do Uherského Ostrohu na Slovácku



















































