Ulice Na Kropáčce v Hradci Králové
Jedná se o jednu z nejkratších královéhradeckých ulic, která je spojnicí mezi Velkým náměstím a Komenského třídou, i když pouze pro chodce, neboť je zakončena novo dobým schodištěm, na jehož místě stávala vodní věž Kropáčka, která nosila staré čp. 31 a svého času byla využívána jako bašta. Její základy začalo město stavět v červenci 1516, i když některé prameny uvádějí za období jejího vzniku již rok 1509. Kámen na ni byl přivážen z lomu, který patřil Bavorovi z Hustířan a kamenickou práci provedl Jan kameník. Svoje pojmenování získala tato cihlová věž podle zdejšího měšťana Jana Kropáče z Dřevíče, který před ní vlastnil dům. Podle lidové tradice byl také prvním, který byl v ní uvězněn, ale k tomu chybí jakékoliv důkazy. Teprve roku 1572 se objevuje první zpráva o tom, že Kropáčka sloužila též jako městská šatlava, neboť tohoto roku byl pro své nenáležité mluvení dán do sklípku za Kropáčovým domem Matouš Telecký, jinak zvaný Všetečka. 22. října 1645 byla vodárna vypálena švédskými vojáky pod velením generála Torstensona, takže několik let musela být voda do města donášena či dovážena.
Na věži, jež byla krytá nízkou stanovou střechou, býval původně vycínovaný kovový vodojem, který však po čase podlehl rzi a byl vyměněn za kamenný, alespoň tak hovoří místní dějepisec P. Jan Nepomucký Solař. Do něj přitékala voda vytlačovaná pomocí stroje, který byl umístěn u Nového, jinak Rormaystrovského mlýna. Z věže pak byla rozváděna do kašny „U Jiříka“ na Malém náměstí a jinde po městě. Následně byla využívána rovněž jako vězení. 4. července 1673 byl v Kropáčce po 4 týdny vězněn Jindřich Turek, protože „sáhl na svého otce“ Václava, přičemž týden měl být jen o vodě a chlebu, poté 2 týdny v poutech na obecní práci a na noc v šatlavě. Roku 1762 věž vyhořela při velkém požáru města, který založili pruští vojáci, kteří byli přestrojení za kozáky, takže z ní zůstaly jen zdi. Při stavbě pevnosti přejala Kropáčku c. k. fortifikační správa a podle svých potřeb ji nechala upravit. Během pruské dělostřelby v roce 1866 byla věž zasažena 1 granátem. To již sloužila jen jako šatlava a pouhé skladiště. Nakonec byla 9. července 1906 zahájena demolice této pětipatrové budovy s vnitřním dřevěným schodištěm, přičemž z ní byly zachráněny 2 kamenné desky s vytesaným písmenem G ve štítě, který drží 2 štítonoši. Původně se nacházely pod okny 4. patra na severní straně věže.
Pod Kropáčkou pak bývalo jednopatrové stavení, které též bývalo nazýváno stejně jako ona věž (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=orm&idrastru=B2_a_4C_2329_1). Nevíme, kdy přesně vzniklo, jisté je, že v plánu Hradce Králové z roku 1763 nebylo ještě zakresleno. Nejspíše pocházelo z roku 1815. V roce 1829 v něm byl polepšovací ústav pro lehkovážné ženy, který byl roku 1857 znovu upraven. Později byla v 1. poschodí městská útulna a v přízemí bylo až do roku 1899 městské vězení a opilci zde vyspávali svoji "opičku". Poté biskupská konsistoř domek směnila s obcí za dům čp. 33 pro jezuitský řád. Zbourán byl v roce 1906 stejně jako věž Kropáčka.
Ale vraťme se ještě k vývoji pojmenování této ulice! Původně bývala pouze bezejmennou uličkou, aby byla od roku 1916 nazývána na střídačku jako Kropáčova nebo Kropáčkova. V roce 1938 došlo k jejímu přejmenování na ulici U Kropáčky, což se změnilo o 5 let později, kdy obdržela nový název Mariánská a roku 1955 pak došlo k opětovné změně pojmenování. Od té doby nese současný název - Na Kropáčce.
Výše jmenované schodiště, občas nazývané jako Gočárovo, vzniklo z armovaného betonu a od Komenského třídy má 2 odpočívadla, aby se na čtvercové podestě rozvětvilo na 2 ramena a nad nimi se zdvihá proti ulici Na Kropáčce stěna s půlkruhovým obloukem, centrálně umístěným osvětlovacím tělesem v podobě třídílného bronzového svícnu a se svislými hranolovými žebry, mezi nimiž jsou obdélné otvory s půlkruhovými záklenky. K vypracování jeho plánů vyzval architekta Josefa Gočára královéhradecký starosta JUDr. František Ulrich, a to na konci roku 1908. Ten měl již v únoru následujícího roku zpracovanou kompletní dokumentaci, kterou 15. května 1909 schválila městská rada. 6. srpna 1909 městské zastupitelstvo schválilo koupi pozemků, potřebných pro zřízení schodiště (4 475 K 50 h) a doporučilo, aby bylo vkusně upraveno architektonickou výzdobou, osvětlením, úpravou okolního terénu, čímž se původní náklad 15 784 K 60 h zvýšil o 2 779 K 3 h. V prosinci 1909 byly položeny základy stavby a dokončena byla již v následujícím roce. Během stavby i po ní se však objevily také různé problémy, na Hradec Králové však nic divného (viz např. nesouhlas s výstavbou dnes ceněného Kotěrova muzea apod.) 2. května 1910 městská rada vyzvala firmu B. Hollman a spol., aby neprodlévala s omítáním betonového zdiva na schodišti a nezdržovala tím další práce. Ihned po dokončení se schodiště setkalo s ostrou kritikou veřejnosti, která se nemohla srovnat s Gočárovým modernistickým pojetím. V tehdejším Ratiboru se objevilo toto: „Schody u Mariánského kostela nazval lidový vtip ‚U tří tupláků‘ dle elektrických lamp v bráně nad nimi visících. Nevkusná brána tato, když již stojí, zbořiti se nedá, ale měl by se aspoň pohled na ni z Velkého náměstí zakrýti.“ Lidé prostě tuto stavbu tehdy brali jako materiálově a tvarově cizorodou. Nic z toho však nezměnilo to, že je tato stavba dnes považována za mezník ve vývoji moderní české architektury. V roce 1997 došlo k celkové rekonstrukci schodiště Na Kropáčce. Navíc 27. října 2011 se v souvislosti s otevřením opravených jižních teras mohli lidé poprvé dostat ze schodiště do odpočinkové zahrady, jež touto rekonstrukcí vznikla. Více o schodišti zde: http://www.earch.cz/cs/schodiste-na-kropacce.
Pokud tedy vystoupáme do této ulice po Gočárově schodišti, tak levou stranu ulice zabírá kostel Nanebevzetí Panny Marie, jenž byl zbudován z odkazu Kašpara Gramma, plukovníka z lichtenštejnského pluku císaře Ferdinanda II., přičemž základní kámen byl slavnostně položen 27. dubna 1654 a 10. - 11. října 1666 byl slavnostně vysvěcen prvním královéhradeckým biskupem Msgre. Matoušem Ferdinandem Sobkem nový hlavní oltář, avšak stavba byla prováděna nekvalitně, neboť již v roce 1685 došlo k rekonstrukci klenby nad hlavním oltářem, obnovení předsíně a zpevnění sakristie. K tomuto kostelu pak přiléhá kaple sv. Josefa, do které je přístup přes sakristii a vchodem z východní strany kostela. Za touto kaplí, de facto malým kostelem s kruchtou a varhanami, bývala na parkánech založena jezuity pozoruhodná fíkovna, jež zanikla roku 1755 kvůli promáčení vodou, která unikala netěsností vodní nádrže Kropáčky. Zmíněná voda také podmáčela základy kostela a byla patrně i příčinou porušení klenby presbytáře v roce 1685. Roku 1762 kostel vyhořel během velkého požáru města a k jeho opravě došlo v letech 1765-1766, kdy byly též pořízeny nové zvony jako náhrada těch rozlitých. V roce 1773 byl kostel uzavřen a roku 1787 došlo i na kapli sv. Josefa. Z chrámu Páně se stal posádkový kostel. V letech 1857-1859 byl přestavěn do dnešní podoby. V roce 1900 došlo k návratu jezuitů do města a zároveň s tím došlo k navrácení kostela do jejich rukou. Další opravy proběhly v letech 1903-1904, 1942-1945, 1957, 1987-1988, 2000 a 2008-2009, kdy proběhlo také zrestaurování zvonu z roku 1766, který zbyl z původních pěti na věžích kostela (ve věži do ulice Na Kropáčce visívaly zvony sv. Ignáce a Františka Xaverského a zvon bratrstva umírajících).
Pravou stranu ulice naopak tvoří měšťanský neobarokní dům z let 1905-1907, který vznikl na místě několika středověkých parcel (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA201018400), na nichž se od roku 1813 nacházel zájezdní hostinec, a do státního seznamu kulturních památek byl zapsán 8. září 1987 (viz https://pamatkovykatalog.cz/mestsky-dum-12570697). Jeho historii představuje Jiří Vladimír Tolman ve své knize "Hrst vzpomínek na starý Hradec Králové" takto: "Dům čp. 30 u Zlatého beránka náležel hostinskému Hromádkovi, byla to původně obyčejná hospoda, později nejlepší hotel. Po něm vlastnil hotel a dům Ponštingr, Remeš, Hašek, Dudek. V nájmu ho jistý čas provozoval Vobrovský, jenž pak najmul nádražní restauraci v Pardubicích. Do hotelu chodila úřednická a důstojnická elita, obědy po čtyřiceti krejcarech abonementu. Sídlíval zde při generálních inspekcích posádky arcivévoda, polní maršálek Albrecht. Chodíval sem mezi jinými prof. Budecius, Jakub Hron a Václav Klimeš. Bydlíval zde profesor Dr. Šulc. Dole v krámě býval moučný obchod, po něm vetešník Blattner, mající tři dcery, s nejstarší z nich měl studentskou známost dnes slavný gynekolog Dr. Pohorecký ve Františkových Lázních. Jistou dobu měl zde krám Bělský z Kutné Hory, obchodvedoucím byl Typlt. Po zrušení hotelu byl zde v prvém poschodí a v zrušeném krámě Záložní úvěrní ústav, přestěhovavší se z malých místností na podsíni u Komárků, jenž později přesídlil do vlastního domu, kde se nalézá nyní berní úřad. Zde řediteloval, žel, že už krátce, nemocný ředitel a dramatický spisovatel Jan Vávra, po něm Geiselreiter, později Pátek, tvůrce rozmachu zakládání bankovních filiálek. Míval zde advokátní kancelář Dr. Ryba, dříve jí mající v domě nyní Michálkově v Palackého ulici, u něho byl hlavní kápo písař Fink, přezdívkou Dlesk, jenž jako jeho šéf úplně ztroskotal co lepič plakátů, metař, posléze v chudobinci. Doktor Ryba, švakr exministra Dra. Dolanského zmizel do Ameriky. Dům později koupila a přestavěla biskupská konsistoř pro jesuitskou kolej." Tato stavba byla navržena architektem Rudolfem Němcem a původně měla 2 čísla popisná - přední činžovní dům čp. 30 a zadní rezidenci čp. 31, aby byla později sloučena do čp. 30, jež bylo v letech 2006-2007 přebudováno na dům sociálních služeb pro seniory, neboli domov důchodců pro kněží bez zajištění non-stop péče a dále zázemí pro charitativní a ošetřovatelskou péči, jehož autorem byla Ing. arch. Helena Dařbujánová (D.A.D. STUDIO s. r. o.) a dodavatelem PRIMA s. r. o. Vedle toho zde nalezneme Oblastní charitu Hradec Králové a Potravinovou banku Hradec Králové, z. s.
Na závěr ještě dodejme, že o ulici Na Kropáčce se poprvé hovořilo v souvislosti s ostřelováním Hradce Králové za prusko-rakouské války v roce 1866 a podruhé roku 1962, kdy byl její konec u schodiště a okolí popelnic znečištěn skládkou popela a různých odpadků, jež musela být následně zlikvidována. Jinak figuruje pouze v souvislosti s tamními archeologickými nálezy, např. v roce 1932, kdy se zde kopal požární vodovod.
Na věži, jež byla krytá nízkou stanovou střechou, býval původně vycínovaný kovový vodojem, který však po čase podlehl rzi a byl vyměněn za kamenný, alespoň tak hovoří místní dějepisec P. Jan Nepomucký Solař. Do něj přitékala voda vytlačovaná pomocí stroje, který byl umístěn u Nového, jinak Rormaystrovského mlýna. Z věže pak byla rozváděna do kašny „U Jiříka“ na Malém náměstí a jinde po městě. Následně byla využívána rovněž jako vězení. 4. července 1673 byl v Kropáčce po 4 týdny vězněn Jindřich Turek, protože „sáhl na svého otce“ Václava, přičemž týden měl být jen o vodě a chlebu, poté 2 týdny v poutech na obecní práci a na noc v šatlavě. Roku 1762 věž vyhořela při velkém požáru města, který založili pruští vojáci, kteří byli přestrojení za kozáky, takže z ní zůstaly jen zdi. Při stavbě pevnosti přejala Kropáčku c. k. fortifikační správa a podle svých potřeb ji nechala upravit. Během pruské dělostřelby v roce 1866 byla věž zasažena 1 granátem. To již sloužila jen jako šatlava a pouhé skladiště. Nakonec byla 9. července 1906 zahájena demolice této pětipatrové budovy s vnitřním dřevěným schodištěm, přičemž z ní byly zachráněny 2 kamenné desky s vytesaným písmenem G ve štítě, který drží 2 štítonoši. Původně se nacházely pod okny 4. patra na severní straně věže.
Pod Kropáčkou pak bývalo jednopatrové stavení, které též bývalo nazýváno stejně jako ona věž (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=orm&idrastru=B2_a_4C_2329_1). Nevíme, kdy přesně vzniklo, jisté je, že v plánu Hradce Králové z roku 1763 nebylo ještě zakresleno. Nejspíše pocházelo z roku 1815. V roce 1829 v něm byl polepšovací ústav pro lehkovážné ženy, který byl roku 1857 znovu upraven. Později byla v 1. poschodí městská útulna a v přízemí bylo až do roku 1899 městské vězení a opilci zde vyspávali svoji "opičku". Poté biskupská konsistoř domek směnila s obcí za dům čp. 33 pro jezuitský řád. Zbourán byl v roce 1906 stejně jako věž Kropáčka.
Ale vraťme se ještě k vývoji pojmenování této ulice! Původně bývala pouze bezejmennou uličkou, aby byla od roku 1916 nazývána na střídačku jako Kropáčova nebo Kropáčkova. V roce 1938 došlo k jejímu přejmenování na ulici U Kropáčky, což se změnilo o 5 let později, kdy obdržela nový název Mariánská a roku 1955 pak došlo k opětovné změně pojmenování. Od té doby nese současný název - Na Kropáčce.
Výše jmenované schodiště, občas nazývané jako Gočárovo, vzniklo z armovaného betonu a od Komenského třídy má 2 odpočívadla, aby se na čtvercové podestě rozvětvilo na 2 ramena a nad nimi se zdvihá proti ulici Na Kropáčce stěna s půlkruhovým obloukem, centrálně umístěným osvětlovacím tělesem v podobě třídílného bronzového svícnu a se svislými hranolovými žebry, mezi nimiž jsou obdélné otvory s půlkruhovými záklenky. K vypracování jeho plánů vyzval architekta Josefa Gočára královéhradecký starosta JUDr. František Ulrich, a to na konci roku 1908. Ten měl již v únoru následujícího roku zpracovanou kompletní dokumentaci, kterou 15. května 1909 schválila městská rada. 6. srpna 1909 městské zastupitelstvo schválilo koupi pozemků, potřebných pro zřízení schodiště (4 475 K 50 h) a doporučilo, aby bylo vkusně upraveno architektonickou výzdobou, osvětlením, úpravou okolního terénu, čímž se původní náklad 15 784 K 60 h zvýšil o 2 779 K 3 h. V prosinci 1909 byly položeny základy stavby a dokončena byla již v následujícím roce. Během stavby i po ní se však objevily také různé problémy, na Hradec Králové však nic divného (viz např. nesouhlas s výstavbou dnes ceněného Kotěrova muzea apod.) 2. května 1910 městská rada vyzvala firmu B. Hollman a spol., aby neprodlévala s omítáním betonového zdiva na schodišti a nezdržovala tím další práce. Ihned po dokončení se schodiště setkalo s ostrou kritikou veřejnosti, která se nemohla srovnat s Gočárovým modernistickým pojetím. V tehdejším Ratiboru se objevilo toto: „Schody u Mariánského kostela nazval lidový vtip ‚U tří tupláků‘ dle elektrických lamp v bráně nad nimi visících. Nevkusná brána tato, když již stojí, zbořiti se nedá, ale měl by se aspoň pohled na ni z Velkého náměstí zakrýti.“ Lidé prostě tuto stavbu tehdy brali jako materiálově a tvarově cizorodou. Nic z toho však nezměnilo to, že je tato stavba dnes považována za mezník ve vývoji moderní české architektury. V roce 1997 došlo k celkové rekonstrukci schodiště Na Kropáčce. Navíc 27. října 2011 se v souvislosti s otevřením opravených jižních teras mohli lidé poprvé dostat ze schodiště do odpočinkové zahrady, jež touto rekonstrukcí vznikla. Více o schodišti zde: http://www.earch.cz/cs/schodiste-na-kropacce.
Pokud tedy vystoupáme do této ulice po Gočárově schodišti, tak levou stranu ulice zabírá kostel Nanebevzetí Panny Marie, jenž byl zbudován z odkazu Kašpara Gramma, plukovníka z lichtenštejnského pluku císaře Ferdinanda II., přičemž základní kámen byl slavnostně položen 27. dubna 1654 a 10. - 11. října 1666 byl slavnostně vysvěcen prvním královéhradeckým biskupem Msgre. Matoušem Ferdinandem Sobkem nový hlavní oltář, avšak stavba byla prováděna nekvalitně, neboť již v roce 1685 došlo k rekonstrukci klenby nad hlavním oltářem, obnovení předsíně a zpevnění sakristie. K tomuto kostelu pak přiléhá kaple sv. Josefa, do které je přístup přes sakristii a vchodem z východní strany kostela. Za touto kaplí, de facto malým kostelem s kruchtou a varhanami, bývala na parkánech založena jezuity pozoruhodná fíkovna, jež zanikla roku 1755 kvůli promáčení vodou, která unikala netěsností vodní nádrže Kropáčky. Zmíněná voda také podmáčela základy kostela a byla patrně i příčinou porušení klenby presbytáře v roce 1685. Roku 1762 kostel vyhořel během velkého požáru města a k jeho opravě došlo v letech 1765-1766, kdy byly též pořízeny nové zvony jako náhrada těch rozlitých. V roce 1773 byl kostel uzavřen a roku 1787 došlo i na kapli sv. Josefa. Z chrámu Páně se stal posádkový kostel. V letech 1857-1859 byl přestavěn do dnešní podoby. V roce 1900 došlo k návratu jezuitů do města a zároveň s tím došlo k navrácení kostela do jejich rukou. Další opravy proběhly v letech 1903-1904, 1942-1945, 1957, 1987-1988, 2000 a 2008-2009, kdy proběhlo také zrestaurování zvonu z roku 1766, který zbyl z původních pěti na věžích kostela (ve věži do ulice Na Kropáčce visívaly zvony sv. Ignáce a Františka Xaverského a zvon bratrstva umírajících).
Pravou stranu ulice naopak tvoří měšťanský neobarokní dům z let 1905-1907, který vznikl na místě několika středověkých parcel (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA201018400), na nichž se od roku 1813 nacházel zájezdní hostinec, a do státního seznamu kulturních památek byl zapsán 8. září 1987 (viz https://pamatkovykatalog.cz/mestsky-dum-12570697). Jeho historii představuje Jiří Vladimír Tolman ve své knize "Hrst vzpomínek na starý Hradec Králové" takto: "Dům čp. 30 u Zlatého beránka náležel hostinskému Hromádkovi, byla to původně obyčejná hospoda, později nejlepší hotel. Po něm vlastnil hotel a dům Ponštingr, Remeš, Hašek, Dudek. V nájmu ho jistý čas provozoval Vobrovský, jenž pak najmul nádražní restauraci v Pardubicích. Do hotelu chodila úřednická a důstojnická elita, obědy po čtyřiceti krejcarech abonementu. Sídlíval zde při generálních inspekcích posádky arcivévoda, polní maršálek Albrecht. Chodíval sem mezi jinými prof. Budecius, Jakub Hron a Václav Klimeš. Bydlíval zde profesor Dr. Šulc. Dole v krámě býval moučný obchod, po něm vetešník Blattner, mající tři dcery, s nejstarší z nich měl studentskou známost dnes slavný gynekolog Dr. Pohorecký ve Františkových Lázních. Jistou dobu měl zde krám Bělský z Kutné Hory, obchodvedoucím byl Typlt. Po zrušení hotelu byl zde v prvém poschodí a v zrušeném krámě Záložní úvěrní ústav, přestěhovavší se z malých místností na podsíni u Komárků, jenž později přesídlil do vlastního domu, kde se nalézá nyní berní úřad. Zde řediteloval, žel, že už krátce, nemocný ředitel a dramatický spisovatel Jan Vávra, po něm Geiselreiter, později Pátek, tvůrce rozmachu zakládání bankovních filiálek. Míval zde advokátní kancelář Dr. Ryba, dříve jí mající v domě nyní Michálkově v Palackého ulici, u něho byl hlavní kápo písař Fink, přezdívkou Dlesk, jenž jako jeho šéf úplně ztroskotal co lepič plakátů, metař, posléze v chudobinci. Doktor Ryba, švakr exministra Dra. Dolanského zmizel do Ameriky. Dům později koupila a přestavěla biskupská konsistoř pro jesuitskou kolej." Tato stavba byla navržena architektem Rudolfem Němcem a původně měla 2 čísla popisná - přední činžovní dům čp. 30 a zadní rezidenci čp. 31, aby byla později sloučena do čp. 30, jež bylo v letech 2006-2007 přebudováno na dům sociálních služeb pro seniory, neboli domov důchodců pro kněží bez zajištění non-stop péče a dále zázemí pro charitativní a ošetřovatelskou péči, jehož autorem byla Ing. arch. Helena Dařbujánová (D.A.D. STUDIO s. r. o.) a dodavatelem PRIMA s. r. o. Vedle toho zde nalezneme Oblastní charitu Hradec Králové a Potravinovou banku Hradec Králové, z. s.
Na závěr ještě dodejme, že o ulici Na Kropáčce se poprvé hovořilo v souvislosti s ostřelováním Hradce Králové za prusko-rakouské války v roce 1866 a podruhé roku 1962, kdy byl její konec u schodiště a okolí popelnic znečištěn skládkou popela a různých odpadků, jež musela být následně zlikvidována. Jinak figuruje pouze v souvislosti s tamními archeologickými nálezy, např. v roce 1932, kdy se zde kopal požární vodovod.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.209, 15.834)
Poslední aktualizace: 10.1.2025
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hradec Králové
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Ulice Na Kropáčce v Hradci Králové
Hradec Králové - Okresní dům
Dům, budova
Okresním dům - první velká zakázka architekta Jana Kotěry v Hradci Králové. Stavba budovy byla realizována v letech 1903-04. První patro bylo určeno pro účely okresního výboru, zbylá část budovy byla projektována …
0.1km
více »
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Tipy na výlet
Dominantu Hradce Králové, Bílou věž, znáte asi každý buď z návštěvy města nebo alespoň z fotografií. Mnozí jste na její ochoz vystoupali a kochali se pohledy na salon republiky, jak se Hradci Králové dříve říkal…
0.1km
více »
Dům čp. 65 v Rokitanského ulici v Hradci Králové
Měšťanský dům
Stejně jako v okolí, tak i na tomto místě stával původně gotický a předtím románský objekt, který uvolnil své místo pro renesanční novostavbu, i když zde se prameny liší, protože jedny hovoří o úplně novém objektu a druhé jen o přestavbě, což by znamenalo dochování částí gotického domu v kostře toho renesančního, který je patrový a čtyřosý se 2 oblouky podloubí a se sedlovou st…
0.1km
více »
Hradec Králové - Bílá věž
Rozhledna
Bílá věž je společně s chrámem Sv. Ducha dominantou Hradce Králové. Původně měla být postavena jako zvonice, protože zvon Augustin, který byl určen do chrámu Svatého ducha se do něho nevešel. Zvon Augustin je s váhou 9 801 kg druhým nejtěžším zvonem v Čechách, odlit byl v září 1509 mistrem zvonařem Ondřejem Žáčkem. Stavba samotné věže byla započata 7.6.1574 z milodar obyvatel…
0.1km
více »
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Dům, budova
Weinhengstův dům - ozdoba Eliščina nábřeží při levém břehu Labe. Dům je dílem architektů R. Němce a B. Bendelmayera, stavitem Viktor Weinhengst, postaven byl v roce 1898. U prostřed v průčelí domů je umístěna socha královny Elišky.
0.1km
více »
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato malebná a rázovitá ulice s podsíněmi, již od středověku vedoucí z Plátenického rynečku (dřívější Svatojánské náměstí a dnes součást ulice V Kopečku) kolem zadního traktu radnice k Bílé věži, kapli sv. Kliment…
0.1km
více »
Franušova (Franusova) ulice v Hradci Králové
Ulice
Franušova ulice je jednou z nejmenších královéhradeckých veřejných prostor, která je de facto cestou z Velkého náměstí k Bílé věži a do Rokitanského ulice a svůj název nese od roku 1896. Pojmenována byla po Janu Franusovi, královéhradeckém měšťanovi z přelomu 15. a 16. století, který byl od roku 1489 konšelem a od roku 1503 purkmistrem v Hradci Králové. Tato významná postava je…
0.1km
více »
Zieglerova ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato ulice spojuje Dlouhou ulici a náměstíčko Na Hradě s ulicemi Tomkovou a V Kopečku (průchodem mezi domy čp. 89 a čp. 163, kterému se říkalo „myší díra“). Od 18. století byla nazývána Seminářskou nebo Solní ulič…
0.1km
více »
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvonice
Chcete-li vidět druhý největší zvon v Čechách, musíte vystoupat do čtvrtého patra Bílé věže nacházející se na Velkém náměstí v Hradci Králové. Augustin váží úctyhodných 9.801,05 kilogramů, je vysoký 169 cm a šir…
0.1km
více »
Hradec Králové - kaple sv. Klimenta
Kaple
Kaple sv. Klimenta, kterou najdeme v těsném sousedství Bílé věže, je některými kronikáři pokládána za jeden z nejstarších kostelů v Čechách. Zmínka o této stavbě se nalézá v kronice Opatovického kláštera k r. 1134, kde je uvedeno, že jediným známým kostelem v oblasti je kostel sv. Klimenta. Kostel z tehdejší doby byl pravděpodobně dřevěný. Na jeho místě byla kolem r. 1260…
0.1km
více »
Hradec Králové - dolní městská hradba
Pevnost, opevnění
Zachovaná část dolní Městské hradby ze 16. století se nachází u ulice ČS Armády u schodiště Kozinka. Do současné podoby byly zbytky hradby a okolí upraveny během přestavby bývalého hradeckého pivovaru na dnešní Re…
0.1km
více »
Bílá věž v Hradci Králové
Fotogalerie
Základy této zvonice, strážní a požární věže, pojmenované původně jako Nová věž (současný název obdržela od světlého kamene, jenž pochází z lomů Bavora z Hustířan u Boháňky a Skály na Hořicku a zpracováván byl pod již neexistující Pražskou bránou; původně nosila staré čp. 100 a nové čp. 168), byly položeny již v roce 1509 a téhož roku mělo dojít k její výstavbě do výšky první…
0.1km
více »
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
Cestopisy
Už několik let vím o zajímavé akci Nábřeží paromilů v Hradci Králové. A také jsem dosud neochutnal pivo některého z místních minipivovarů. Povedlo se mi to sloučit, a dát dohromady termín s kamarády až nyní. Rozho…
0.1km
více »
Hradec Králové - ulice V Kopečku
Ulice
Při loňské procházce městem se nám – krom jiného, velmi zalíbila i tato ulice. Především její prostřední část, v níž se komunikace rozšiřuje na malý čtvercový ryneček obklopený malebnými měšťanskými domy i budov…
0.1km
více »
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Ulice
Eliščino nábřeží neomylně najdeme na levém břehu toku Labe. Nábřeží je ohraničeno mostem II. silničního okruhu a vodní elektrárnou s jezem Hučák. Na nábřeží najdeme Kotěrovo Muzeum východních Čech a bloky obytných domů, které byly postaveny po zrušení vojenské pevnosti. Jedinou připomínkou na dobu pevnosti, která se na Eliščině nábřeží nalézá je kuželový objekt Batardo, který…
0.1km
více »
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Most
Jednoobloukový železný most přes řeku Labe je nejstarším silničním mostem v Hradci Králové. Most byl postaven v roce 1910 s využitím krajních pilířů původního pevnostního mostu. Konečnou podobu mostu vtiskl archit…
0.1km
více »
Hradec Králové a Pražský most bez kolejí
Most
Labe bylo v těchto místech (km 994,1) překlenuto již roku 1910, a tak je Pražský most nejstarším silničním mostem v Hradci Králové.
Jednoobloukový most byl postaven podle návrhu architekta Jana Kotěry a otevřen 7.…
0.1km
více »
Hradec Králové - 6 dnů na přelomu roku 2023/2024: 2. den - odpoledne - Salon republiky – 1. část: ulice Československé armády, Eliščino nábřeží, Smetanovo nábřeží; Žižkovy sady (kostel sv. Jana Nepomuckého); Úzká ulice; pivnice pivovaru Pivovarské domy
Cestopisy
Sobota 30. 12. 2023 - odpoledne
Dopoledne jsme si prošli procházkový okruh Historické město. Teď bychom si chtěli projít aspoň kousek okruhu Salon republiky. Ota by nejradši šel po obědě na…
0.1km
více »
Hradec Králové - Adalbertinum
Dům, budova
Budovu v HK známou jako „Adal“, tedy Adalbertinum najdeme pod Velkým náměstím nedaleko místa lidově zvaného „U grandu“. Jedná se o budovu postavenou v klasicistním stylu dle projektu F. Hellmana, která byla dokon…
0.1km
více »
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Tipy na výlet
Do někdejší východočeské metropole a dnes hlavního města stejnojmenného kraje jsme se vydali vlakem. Ochotný pracovník v nádražní pokladně nám vybral nejlevnější variantu a my měli před sebou dva přestupy; v Zábře…
0.2km
více »
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Tipy na výlet
Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem republiky a nejen díky mnoha parkům , ale především díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších.
Hradec Královébyl v letech …
0.2km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Chrám
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška Rejčka r. 1307. Kostel byl v průběhu 14-16. století několikrát poškozen požáry a přestavován. V letech 1788-89 byl barokně upraven, regotizován byl v letech 1864-66. V chrámu, který tvoří tři lodě, najdeme např. pozdně gotický oltář z konce 15. století, raně barokní oltář ze 17. století, na bočním oltá…
0.2km
více »
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvonice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v Česku
29.9.2012
Po pražském Zikmundovi a olomouckém Václavovi je zvon Augustin na Bílé věží v Hradci Králové třetím největším zvonem v zemi.
vysoký 169 cm
široký 206 cm
váha 8 tun
Zvon Augustin odlil mistr zvonař Ondřej Žáček v roce 1509. Po ulití zvon visel na dřevěné hranici ve zvonici na hřbitově u sv. Ducha. Poprvé se na něj…
0.2km
více »
Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí
Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází do hvězdicového rozestoupení 5 ulic, tj. V lipkách, Švehlova, Tylovo nábřeží a Gočárova třída. Autorem projektu není nikdo jiný než Josef G…
0.2km
více »
Bílá věž - Hradec Králové
Tipy na výlet
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na věž je téměř ze všech světových stran. Stojí na Velkém náměstí, je k ní dobrý přístup z několika směrů. Pěšky se k ní dostanete např. po b…
0.2km
více »
Východní Čechy
Město
Hradec Králové
Ve východních Čechách na soutoku řek Labe a Orlice se nachází starobylé královské město Hradec Králové. Toto město bývalo věnným městem českých královen, proto králové,neboť tehdy se neříkalo kr…
0.2km
více »
Hradec Králové - Mariánský morový sloup
Pomník
Barokní morový sloup - jedna z dominant Velkého náměstí. S jeho stavbou bylo započato v roce 1714 jako vděk za ušetření města morové epidemii. Autorem díla je zřejmě Jan Blažej Santini. Na vrcholu hlavního sloupu …
0.2km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna z dominant Hradce Králové. Budova muzea byla postavena v letech 1909 - 1912 dle plánů Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých archi…
0.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - jižní terasy mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm
Odpočinkové místo
Jižní terasy v Hradci Králové najdete nad Komenského ulicí, mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm. Z obou schodišť jsou terasy přístupné po většinu roku od 7 do 21 hodiny. Od prosince do února jsou z bezpečnos…
0.3km
více »
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
0.5km
více »