Dříve se usedlost označovala také jako zámek nebo zámeček Slovanka, dnes její oficiální název zní Rezidence Slovanka. Po rekonstrukci, o kterou se postarala společnost PSN, nabízí rezidenční bydlení, komfortní byty s kouzlem baroka.
Baroko žije!
Barokní usedlost Slovanka, která je zasazena na začátek Prokopského údolí v Praze 5 Hlubočepy, má historii datovanou již v roce 1726. Vystavěl ji inženýr a podnikatel František Antonín Herget. Dodnes se v přízemí zachovala původní česká placková a valená klenba, ač byla usedlost přestavěna ještě v roce 1862 a poté na začátku dvacátého století.
Celou usedlost původně tvořily dvě budovy, obytnou doplňovala ještě hospodářská. Na konci devatenáctého století ji nahradil dům s novorenesanční fasádou zvaný Patricie. Vzhled obou budov ovlivnila zejména přestavba z roku 1910. Slovanka s ní získala barokizující průčelí. V něm je umístěn i reliéf s pohledem na usedlost před přestavbou. Doplňují ho letopočty 1750 a 1862. Nad hlavním vstupem je v záklenku umístěný keramický medailon s Madonou a Ježíškem, další z mnoha ozdobných prvků, které fasádě dávají typický barokní ráz.
Až do dvacátých let minulého století patřila Slovanka rodině Hergetů. Po válce došlo ke znárodnění, aby budovu využíval mj. i Československý armádní film. Koncem čtyřicátých let na zámečku nějakou dobu bydlel i surrealistický básník a filosof Egon Bondy, aby na snové místo posléze vzpomínal ve svých memoárech Prvních deset let. Po revoluci se Slovanka opět dostala do soukromých rukou. Od roku 1991 je areál Slovanky památkově chráněný.
Rezidence Slovanka: Bydlení jako v pohádce
Společnost PSN historickou budovu s veškerou citlivostí proměnila v moderní rezidenci s komfortem pro život ve 21. století. Pro obyvatele nových bytů je tady připraveno bydlení jako v pohádce, na kterém se podílí i romantický parkový areál s romantickými terasami.
Poslední aktualizace: 8.10.2021
Usedlost Slovanka Hlubočepy na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Usedlost Slovanka Hlubočepy
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!