Úsov - empírový kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
kříž se nachází na ulici Pod Rochem v Úsově a je vyroben z maletínského pískovce v 1. polovině 19. století v tzv. císařském slohu (tzn. v empírovém slohu)
Nadmořská výška:
275 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.793, 17.012)
Poslední aktualizace: 20.6.2012
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Úsov - empírový kříž
Úsov - Boží muka
Boží muka
Trojboká zděná barokní Boží muka z druhé poloviny 18. století.
Boží muka jsou symbolem sloupu, u kterého měl být bičován Ježíš Kristus na příkaz římského prefekta Piláta Pontského. Nacházejí se především na návrších, Rozcestích nebo v místech, kde někdo zahynul. Jsou tvořena třemi částmi: patkou, dříkem a hlavicí, často vytesány z jednoho kamene poskládané do sebe jako…
0.5km
více »
Kaple sv. Rocha u Úsova
Kaple
Tato kaplička stojí v poli jihovýchodně nad městem Úsovem. Po celý rok vládne v okolí Kaple Sv. Rocha (ochránce před ránou morovou) ticho. Jen prudčí vítr se okolo honí, šum z nedaleké Doubravy (les) sem zalehne, ale ruch všedního života ke kapličce nedosáhne. Pouze na jaře, o žníh a na podzim. Jinak celý rok panuje kolem kapličky, až na jediný den v roce (tzv.pouť - hody),…
0.5km
více »
Boží muka umístěné v poli za Úsovem směrem na Stavenici
Boží muka
Sloupková zděná Boží muka ze 2. poloviny 18. století s tzv. Latinským křížem (nejznámější podoba kříže s prodlouženou částí svislého břevna, ten je nejužívanějším symbolem západní křesťanské církve.) na svém vrcholu.
Boží muka mají symbolizovat sloup, u nějž byl z rozhodnutí Pontia Pilata bičován Kristus. Obecně se má za to, že Boží muka stojí na místech, kde někdo…
0.7km
více »
Úsov - Památník padlým v 1. světové válce
Památník
První místo, kde památník stával, bylo před domem č. 51 na Náměstí Míru v Úsově, kde stával od roku 1918 (tento rok je zároveň i rokem zhotovení pomníku). Roku 1945 byl umístěn na tzv. Křížovou horu (=zámecký parčík či lesík), kde byla deska se jmény padlých oddělena od památníku a umístěna na Městském úřadě v Úsově. Tato deska, po dlouhých letech, je opět součástí památníku, který opět změnil své st…
0.8km
více »
Úsov - dřevěný kříž na Křížové hoře
Kříž
Kříž na Křížové hoře - dřevěný kříž vyrobený do podoby "Latinského kříže" (nejužívanějšího kříže v západní křesťanské církvi) s plechovým vyobrazením Krista z 50. let 20. století. Křížová hora pojmenována podle půdorysu hory (půdorys je do tvaru nepravidelného kříže). K samostatnému místu, kde stojí kříž se váže pověst o místním popravčím katovi, který zde vykonával své…
0.8km
více »
Úsovský hřbitov
Hřbitov
Hřbitov jako takový nemá svou vlastní historii - kromě "Památky zesnulých". V Úsově se jedná o takovíto hřbitov v pořadí druhý. Původní, první, stával kolem kostela sv. Jiljí v Úsově. Po tomto hřbitovu zůstaly pouze 2 artefakty a to ve formě tzv. zlikvidovaných schodů, které vedly z areálu kostela z obvodové zdi na které kostel, sv. Jiljí v Úsově stojí (pozná se to tím…
0.8km
více »
Úsov - kříž sv. Jana Nepomuckého u zámku
Kříž
Barokní sochařská práce z roku 1724.
Sv. Jan Nepomuk - vykonával tzv. funkci generálního vikáře (zástupce diecézního biskupa v římskokatolické diecézi ve všech výkonných aspektech výkonné moci biskupa) pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů. Je většinou zobrazován v kanovnickém pláštíku s biretem, svatozáří z pěti hvězdami (pět ran…
0.9km
více »
Úsov – Levandulové bistro
Cyklo bar - hospůdka
Za relativně krátkou dobu od svého vzniku (2014) si Levandulový statek v Bezděkově u Úsova získal poměrně širokou klientelu a zřejmě i příznivců. Údolíčko v Úsovské pahorkatině sice asi nikdy nebude tou pravou moravskou Provencí, jak by se mělo očekávat, ale kousek jihu Francie alespoň v těch fialově kvetoucích rostlinek to připomínat může.
Majitelé statku se ale nezaměřují jen…
0.9km
více »
Úsov-Litovel
Trasa
Do Litovelského pomoraví jsme vyrazili s KČT Smržice na 20 km dlouhý turistický pochod z Úsova do Litovle, kterým jsme se symbolicky, a díky krásnému slunečnému počasí, asi i fakticky, rozloučili se zimou…
1km
více »
Úsov trošku jinak
Cestopisy
Celonoční déšť překazil původní plány cesty na hory, nicméně pohled do internetu naznačil, že v rámci dnů evropského dědictví pořádají odpoledne komentovanou prohlídku vybraných památek v Úsově, bylo o zábavu post…
1km
více »
Bradelským lesem z Úsova do Třeštiny
Trasa
Touto trasou jsme šli jedním ze dvou úvalů tzv. Bradelského lesa - horský hřbet. Kompet celý úval se táhne z jedné strany od potoka u Nedvězí a končí u obce Třeštiny, kde se potok vlévá do řeky Moravy a z druhé…
1km
více »
Úsov - kříž sv. Jiljí
Kříž
Rokoková kamenická práce z roku 1764 a je součástí areálu kostela sv. Jiljí v Úsově. Sv. Jiljí patron kojení a kojících matek, tělesně postižených, žebráků, lesů a kovářů. Pro vlastnictví jednoho z atributů, jelena, je často zaměňován se sv. Hubertem a sv. Eustachem. Dalšími atributy jsou laň a šíp. Rokoková proto, protože tento umělecký sloh byl zařazen do období let 1735 až…
1km
více »
Úsov – náměstí Míru
Náměstí
Historie města Úsova, tedy sídla mezi pahorky a kopci, kterým se říká Úsovská pahorkatina se odvíjí zhruba od roku 1260, kdy je doložená zmínka o zdejším hradu. Postupnými přestavbami a dostavbami se hrad rozšířil…
1km
více »
Úsov a jeho památky, výlet první (zámek, kostel, sýpka)
Tipy na výlet
Úsov je jedním z nejmenších měst olomouckého kraje. Nachází se v okrese Šumperk a žije zde asi 1.250 obyvatel (v polovině 19. století byl však tento počet dvojnásobný). Nedaleko odsud se…
1km
více »
Úsov – smírčí kříž
Kříž
Menší pískovcový smírčí kříž, mnohdy nespravedlivě označovaný jako pouhá drobná památka místního významu, najdeme i v malém městečku Úsov. Toto městečko - s přibližně 1250 obyvateli - najdete asi 26 kilometrů…
1km
více »
Úsov - Zajatecký tábor
Dům, budova
Bývalý zajatecký Tábor se nachází na ulici Podlesí s číslem popisným 185 v Úsově. Místní obyvatele budovu znají pod názvem "Německá škola", která svému účelu také nějaký čas sloužila.
Za válečného zajatce se …
1km
více »
Úsov - kostel sv. Jiljí
Kostel
Historie kostela sv. Jiljí v Úsově sahá do doby tzv. Velké Moravy, kdy Moravskou zemí procházeli svatí bratři Solunští - Cyril s Metodějem. Dle pověsti se bratři Solunští v Úsově zastavili, pokřtili na hradě Pána s jeho rodinou i službnictvem a lid bydlící ve vsi pod hradem a to "svatou vodou" z pramene ležícího na severním úpatí hradu, která má zázračnou moc léčit nemocné…
1km
více »
Boží muka uprostřed pole za Úsovem
Boží muka
Boží muka jsou symbolem sloupu, u kterého měl být bičován Ježíš Kristus na příkaz římského prefekta Piláta Pontského. Nacházejí se především na návrších, Rozcestích nebo v místech, kde někdo zahynul.
Jsou tvořena třemi částmi: patkou, dříkem a hlavicí, často vytesány z jednoho kamene poskládané do sebe jako lego. Patka - nejspodnější část božích muk, sokl, vrchní části…
1.1km
více »
Úsov
Zámek
Pozoruhodný soubor památek tvoří mohutná středověká pevnost a barokní zámek na zalesněné výšině nad městem Úsovem, na dohled CHKO Litovelské Pomoraví. Úsov se nachází na Šumpersku v Olomouckém kraji. V zámeckém …
1.1km
více »
Hájenka na "Klučích" u Úsova
Samota
Hájenka stojí po MODRÉ pěší a cyklistické trase z Úsova do Moravičan na okraji chráněné krajinné oblasti Litovelské pomoraví. Od rozcestníku u hájenky je krásně vidět nejenom zámek Úsov, Kapličku sv. Rocha a statku nazvaného Holubice, ale také kostel na sv. Kopečku u Olomouce (pouze za dobré viditelnosti).
Hájenka jako taková plní funci infrastruktury tak,…
1.1km
více »
Úsov - Doubravski kříž
Kříž
Kříž nese na zadní straně letopočet 1839. V 19. století se prosadilo několik uměleckých a zároveň i architektonických stylů, proto je tento kříž řazen do klasicizmu.
Dominantním prvkem klasicizmu jsou také soukromé stavby. Kříž je toho jedinečním důkazem. Ze zadní strany mj. vyryto i jméno zhotovitele "Josef Dobravski".
1.1km
více »
Úsov
Městečko
Městečko Úsov se nachází v malebném okrese Šumperk a hned na jeho okraji si můžete povšimnout zbytků židovského města, které se dochovalo až do dnešní doby. Jedná se o pozůstatky 35 domů se…
1.1km
více »
Úsov - Židovská synagoga
Synagoga
Synagoga (z řeckého "synagógé" - schromáždění, nebo hebrejského "bejt kneset" - dům schromáždění nebo "bejt tfila" - dům motlidby) je židovská motlidebna sloužící, kromě místa pro bohoslužebná setkání, i jako m…
1.2km
více »
Úsov - synagoga
Tipy na výlet
Úsov je městečko ležící na silnici II. třídy mezi Mohelnicí a Uničovem, je dostupné i autobusovou Dopravou, prochází tu značená cyklotrasa, tak můžeme zvolit více druhů Dopravy. Většina návš…
1.2km
více »
Židovská obec - Úsov
Tipy na výlet
Při poznávání podhůří Hrubého Jeseníku jsme vyrazili i na prohlídku Úsova. Naším původním cílem byla návštěva místního hradu, ale už při průjezdu úsovského náměstí nás zaujal ukazatel odkazující k návštěvě zdejší …
1.3km
více »
Úsovská barokní sýpka
Dům, budova
Tato kulturní památka je nyní pod záštitou občanského sdružení Úsovská sýpka - Spolek přátel regionální kultury a historie. Členové tohoto spolku započali nejnutnější opravy nutné k zajištění střechy a statiky bud…
1.3km
více »
Úsov - Židovský hřbitov
Hřbitov
Židovský hřbitov je úzce spojen s vírou, že člověk byl stvořen k obrazu Božímu a že bude vzkříšen. Proto židé tělo zesnulého "ukrývají" v bílém plátnu do země. Území hřbitova je považováno za posvátné místo, a existuje proto řada předpisů, které mají být na židovském hřbitově dodržovány např. zákaz jídla a pití, zákaz vstupu zvířat, požadavek neporušitelnosti hrobů na věčné…
1.3km
více »
Úsov a jeho památky, výlet druhý (židovská obec, drobné památky)
Tipy na výlet
Druhá část naší cyklistiské „cestománie“ za pamětihodnostmi Úsova, jednoho z nejmenších měst olomouckého kraje, a krásami jeho okolí vede tentokrát jinou trasou a má i trošku jiný cíl. Z…
1.3km
více »
Doly železné rudy na tzv. Barboře mezi obcemi Medlov a Úsov
Důl, štola, šachta
Ložisko železných rud v Medlově u Uničova bylo známo již v minulých stoletích. Patřilo k jedněm z mnoha výskytů rud v Hornomoravském úvalu. Pracovalo se zde již před třicetiletou válkou. Těžba se z počátku realizovala povrchovým způsobem, později se ložiska otvírala dlouhými štolami, začínaly se také hloubit i menší šachty. V 15. století byla v oblasti Medlova v provozu…
1.8km
více »
Polický rybník v okrese Šumperk
Rybník
O vybudování Polického rybníka bylo rozhodnuto 9. srpna 1960 na Místním národním výboře v Polici a to dvanácti účastníky z Místních národních výborů v Polici a Úsově a Jednotných zemědělských družstev v Polici …
1.9km
více »