Úsov - kaple sv. Rocha
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Kaple byla vystavěna roku 1624 rodem Lichtenštejnů ve stylu manýrismu. V našich končinách je podobná stavba raritou, neboť v období, kdy stavba vznikla, se manýristických staveb tolik nepostavilo. V Evropě jsou už jen dvě podobné, a proto byla kaple nedávno zařazena do Jakubské poutní cesty, která sdružuje památky starého kontinentu. Je to podélná stavba s půlkruhovým uzávěrem, má trojúhelníkový vykrajovaný štít s nikami, půlkruhovou sakristii na epištolární straně. Fasády jsou členěny římsami. Kamenný vstupní portál je zaklenut valenou klenbou a výsečemi se štukovými kazetami.
Kaple roku 1962 vyhořela a o od roku 1997 postupně opravována. Kaple byla slavnostně otevřena v roce 2011. Byly provedeny nové venkovní omítky, opraveny vstupní schody a vstupní dveře. Za Kaplí byl obnoven misijní kříž.
Kaple stojí na návrší jihovýchodně od centra Městečka a je viditelná ze širokého okolí. Každoročně první neděli po svátku sv. Vavřince se zde koná tradiční úsovská pouť. Od silnice II/444 (Uničov - Mohelnice) odbočte do ulice Pod Rochem (u jižního okraje zástavby), na jejím konci lze zaparkovat. Ke kapli je nutno vystoupat nepříliš zřetelnými pěšinkami mezi lukami a poli, stejným způsobem se lze napojit na modrou značku do Moravičan (přes pole k hájovně u lesa).
Kaple je přístupná během poutí kolem 16. 8., přesný termín se dovíte na městském úřadě (viz kontakt).
Ke kapli sv. Rocha se váže pověst : Roku 1624 strašně zuřil v Úsově mor. Kněžna Anna z Lichtejnštejna si umínila, že postaví na odvrácení moru kostel ke cti sv. Rocha, patrona morového. Vhodné místo jí měla poradit sestra její na hradě Bouzově. Ale když tam Anna jela, na místě kde dnes stojí kaple, klesli koně na kolena a nechtěli dále. Kněžna Anna viděla v tom pokyn boží a postavila zde kapli sv. Rocha.
http://www.hrady.cz/index.php?OID=7763
Fotogalerie
Tato kaplička stojí v poli jihovýchodně nad městem Úsovem. Po celý rok vládne v okolí Kaple Sv. Rocha (ochránce před ránou morovou) ticho. Jen prudčí vítr se okolo honí, šum z nedaleké Doubravy (les) sem zalehne, ale ruch všedního života ke kapličce nedosáhne. Pouze na jaře, o žníh a na podzim. Jinak celý rok panuje kolem kapličky, až na jediný den v roce (tzv.pouť - hody), sváteční klid.
Ve svátek sv. Rocha se dostaví zástupy poutníků na pouť z celého širokého okolí severní Moravy. V tento sváteční den se koná v Kapli bohoslužba a posléze se oslavuje celý den.
Kaple je obecně malá křesťanská modlitebna. Může to být jak samostatně stojící budova či stavba (i patrová), tak oddělená část (místnost, část místnosti či prostoru) v sakrální nebo světské stavbě se specifickým účelem (privátní kaple, pohřební kaple a pod.). Mělo se za to, že název kaple (s latinského "cappa") se rozšířil díky tomu, že v pařížské královské modlitebně byl opatrován jako říšský klenot pláštˇ sv. Martina z Toursu. Kaple bývají někdy určeny ke zvláštním druhům pobožnosti.
Nicméně písemné zprávy vypravují , že původně v lese, který nepřetržitě spojoval Bradlo (místní název hory ležící u Pískova) s Doubravou (název lesa, ležícího kousek od Úsova a začíná "Hájenkou na Klučích"), havíři s dolů od Medlova, postavili malou Kapličku a zasvětili ji patronce horníků - sv. panně Barboře, kterou hlídal poustevníček. Nepatrný kousek tohoto lesa, zvaný Holubice, byl teprve ke konci 19. století vykácen a na jeho místě vznikla dnešní selská usedlost.
V letech 1622 - 1623 v okolí Úsova i jinde zuřil mor. Kněžna Anna z Boskovic (zemřela na Plumlově roku 1625), manželka Karla z Lichtenštejna, učinila slib, že po morovém zániku postaví kapli zasvěcenou sv. Rochu, k jeho cti a chvále. Nevěděla však do kterých míst ji má "zasadit". Jela se proto poradit za svou sestrou na Hrad Bouzov. V tom místě, kde nyní kaple stojí, při cestě koně klekly. V tomto počinu koní viděla kněžna Anna boží znamení. Švédové, za třicetileté války, chrámek znesvětili, vyplenili a vypálili. V ruinech zůstala kaplička celých 35 let. Až kníže Jan Adam z Lichtenštejna roku 1685 dal ruinu kapličky opravit a uvést do původního stavu. Bylo to v době, kdy opět po celé České zemi zuřil mor. Nově opravená budova i v době moru v letech 1713 - 1716 byla lidmi v průvodech navštěvována.
Mezi a za Světovými válkami sloužila kaple jako sklad. V roce 1961 vyhořela a v roce 1962 vyspravena. K příležitosti opravy jsou ve svatostánku uschovány ve schránce dobové fotografie, mince, bankovky a také výtisk Rudého práva s datem 16. srpna 1962. V roce 2011 prošla kaple mj. dalšími zásadními zákroky a to: opravila se fasáda, přístupové schodiště, kamenické prvky, rekonstruovaly se také skla v oknech a opravili se i pískovcové ozdoby okolo nich. Rekonstrukcí prošly dveře a kříž se sochou Krista za kaplí (mj. se jedná o "latinský kříž", který je používán západní křesťanskou církví; kovový "latinský kříž" je také umístěn na střeše kaple). Na opravu této památky se finančně podíleli jak Olomoucký kraj, tak Česko - německý fond budoucnosti a rodiny sudetských Němců z Úsova.