Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Menší pískovcový smírčí kříž, mnohdy nespravedlivě označovaný jako pouhá drobná památka místního významu, najdeme i v malém městečku Úsov. Toto městečko - s přibližně 1250 obyvateli - najdete asi 26 kilometrů jižním směrem od okresního města Šumperk. Leží sice ještě v podhůří Jeseníků, ale blíže už má do rovin Uničovska. Na tyto roviny ovšem můžete zapomenout ve chvíli, kdy se budete ploužit do kopce, ocejchovaného dopravní značkou s číslovkou dvanáct. Ta v této chvíli – bohužel – neznamená, že nahoře budete za svou námahu odměněni půllitrem s oblíbenou plzeňskou tekutinou.
Po zdolání uvedené horské prémie se ocitnete před dominantou Úsova, tedy zámkem s pozůstatky původního hradu. A právě na jeho nádvoří – vedle kočárovny - se tento zvětralý pískovcový kříž (v tomto případě tedy spíše křížek) před návštěvníky Městečka dovedně ukrývá. Úsovský smírčí kříž je totiž do jisté míry „degradován“ tím, že jeho spodní část se nedochovala celá. Má tedy v současnosti podobu spíše kříže řeckého, tedy rovnoramenného. Je totiž 50 cm vysoký a 47 cm široký (jeho tloušťka je pak 23 cm).
Úsovský smírčí kříž by se teoreticky mohl zařadit mezi známé cestovatele a příznivce t(T)uristky. Původně totiž stával pod Kamenným kopcem a později byl přesunut k umělé jeskyni hory Olivetské na jihozápadní straně místního kostela sv. Jiljí. Na svém současném stanovišti se objevil až v devadesátých letech minulého století.
V této souvislosti je potřeba připomenout, že v Úsově se původně nacházely smíečí kříže (nebo Křížové kameny) dva, podle některých informačních pramenů dokonce tři.. Jejich osud – vyjma tohoto „zámeckého pána“ - je dnes už – bohužel – neznámý a víme o nich pouze z ústního podání.