Loading...
Turistické cíle • Skalní útvar
Pro někoho může být současná situace, kdy díky vládním opatřením je omezen pohyb a cestování do jiných regionů poněkud deprimující. Problém mají hlavně ti, kteří byli zvyklí dostat všechno tak říkajíc na talíři, či k nějakým těm zážitkům dospět pohodlným způsobem.
Mylím, že ti, co jsou zvyklí naplňovat svůj volný čas aktivně bez dopomoci takový problém nemají. Kdo může, vyrazí na zahrádky, kdo zahrádku nemá vrazí na výlet a klidně hezky po svých. Fakt, že první tři týdny března 2021 byl pohyb vymezen katastrem rodné vísky či města, ve skutečnosti to s tou uzávěrou tak drastické nebylo, pokud jste vlezli do lesa a náhodou či nenáhodou překročili katastrální mez, povětšinou nikde se žádný hlídač nebo donašeč nevyskytoval.
Vlastně i díky následnému pohybu v rámci okresu už dosti rozšiřuje možnosti k výletům a zavítání do míst, kam by si kolikrát našinec ani nenašel cestu.
Už nějakou dobu jsem měl v plánu navštívit Čapí vrch u Bratrušova, což je blízká obec od našich bydlišť v Šumperku. Při pokračování procházky nás ovšem překvapil hned vedlejší kopec zhruba jihozápadně od zmíněného vrchu, s vrcholem cca 600–700 m vzdušnou čarou od vrchu Čapího.
Ve většině dostupných map kopec nemá žádné jméno, v těch slušných je ale kóta s nadmořskou výškou, která se ale rozchází v údajích 630,631 nebo 633 m.
Zhruba jihovýchodní až východní svah kopce (jde o ostřejší hřebínek) se od křižovatky lesních cest táhne pás skalních výchozů, které stojí za shlédnutí i kratšímu průzkumu. Skály se táhnou zhruba od nadmořské výšky 560 m v délce kolem stovky metrů k plochému temeni kopce, který je víceméně už bez skalních výchozů. Skály sice nejsou obzvlášť vysoké, povětšinou kolem 2–3 m, nicméně některé kamenné stěny působí i díky optickému vlivu přilehlého strmého svahu působí mohutněji. Zejména vrcholová partie skal, kde vystupuje menší převislá skála. V té části by skalní stěna na východní straně mohla být i více než 5 m (7–8). V nejvyšší partii dokonce rozpadlé kamenné bloky vytváří i menší nepravý skalní tunýlek. V podstatě si na skalách můžeme demonstrovat skalní útvary, kterým se říká mrazové sruby.
Podle zběžného pohledu můžeme posoudit, že skály jsou stejného složení jako na vedlejším Čapím vrchu, což můžu opsat: kopce jsou tvořeny převážně biotickou až dvojslídnou ortorulou. Ta může být i mylonitizovaná až do podoby blastomylonitu.
U Čapího vrchu se traduje pověst o skalní víle a jejích pomocnicích. Ty mají obývat nějaké jeskyňky ve skalách, ale na to „Čapáku“ je těch skalek relativně málo, tady by mohly být daleko ve větším množství. V dostupných mapách (staré katastrální, vojenské apod.) místo nemá pojmenování, Ovšem místní historik Drahomír Polách před časem vytvořil poměrně rozsáhlou monografii o Bratrušově. Podle této publikace by se mohlo jednat o Vágnerovy skály (patrně podle nějakého majitele okolních pozemků), uvádí se ale i název Davidovka.