Velehrad - místo církevních poutí.
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Velehrad – místo církevních poutí.
Obec Velehrad se nachází poblíž Uherského Hradiště na jižní Moravě a je to místo, kde se konají každoročně cyrilometodějské poutě. Je to obec,která je známá už od středověku. Současný Velehrad spadá do doby od počátku 13.století, neboť tu vznikl cisterciácký klášter,který založil markrabě Vladislav Jindřich. Komplex budov kláštera byl dokončen ve 40- tých letech 13.století v románském stylu,na který měla vliv raná gotika. Až skoro ve 2.polovině 18.století byla dokončena barokní přestavba, na které pracovala významná řada umělců.V r.1784 byl zrušen cisterciácký klášter.V r. 1890 byl klášter obnoven Tovaryšstvem Ježíšovým.Do r.1950 zde pak působili opět jezuité, a znovu se navrátili v začátku 90 let.
Protože zde byl velkostatek,pivovar, mlýn, pila i cihelna,byla obec závislá ve velké míře na klášteru.Když byl zrušen,odcházeli jejich obyvatelé za prací jinam.2.světová válka zasáhla do života obce,neboť ukončila Jezuitskou kolej a veškerý náboženský život potlačila.Tak přestal být Velehrad náboženským centrem.
U příležitosti 1100.jubilea výročí úmrtí sv.Metoděje v r.1985 daroval Papež Jan Pavel II. této bazilice Zlatou růži, kterou obdrželo jako dar jen velmi málo chrámů ve světě.
Dne 22.dubna 1990 Papež Jan Pavel II.navštívil toto místo a jako památku na tuto návštěvu zde byl postaven mohutný kříž.Tento kříž se vypíná na nádvoří před bazilikou.